Načítám Akce
  • akce již proběhla.

Všechny Akce

Zlin Design Week

6. Kvě 2022 * 12:00 - 13. Kvě 2022 * 17:00

Zlin Design Week je organizován studenty Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.

Kdo jsme?

Jsme designový festival, dáváme prostor mladým designérům, podporujeme je v prezentaci jejich práce, vytváříme platformu pro setkávání s odborníky v oboru, sdílení know-how a inspirace. Snažíme se myslet bez krabic a tvořit zajímavé věci. Pořádáme týdenní festival designu, který 6. 13. května 2022 již promění Zlín v město designu.  

Čemu se letos budeme věnovat? 

Další dva ročníky festivalu jsme zasvětili principu univerzálního designu. Navrhování produktu či služby s ohledem na jejího uživatele a funkčnost není nic nového. I tak je celosvětově téma univerzálního designu akcentováno velmi rozdílně – a právě to nás motivuje k tomu dát mu prostor v rámci Zlin Design Weeku.

Když sledujeme, jak se naše společnost vyvíjí a proměňuje, zajímá nás, zda prostředí, ve kterém žijeme je takové různorodé skupině opravdu určeno. Je důmyslné, přístupné, bezpečné a kreativní pro dospělého muže, stejně jako pro děti a ženy, mladé i staré, člověka se zlomenou nohou nebo zrakovou vadou? Člověka jiného kulturního nebo náboženského vyznání? 

Naším cílem je poukázat na možnosti, které univerzální design nabízí, projekty, které mohou inspirovat další a ukazují potenciál designu ovlivňovat naše životy. 

Jak to děláme?

Zlin Design Week se skládá ze tří hlavních částí:

1) Výstavy. V roce 2022 otevřeme téma univerzální designu výstavou, která bude spíše interaktivní instalací, diskusí s veřejností, návštěvníky, designéry, architekty, studenty i profesionály. K její přípravě jsme přizvali zajímavé osobnosti z České republiky a Norska a i nadále je naším cílem dát prostor novým myšlenkám a talentům. To ukáže i druhá výstava, která představí finalisty třináctého ročníku mezinárodní soutěže Best in Design.

2) Konference Zlin Design Week představuje české i zahraniční řečníky, kteří ve svém oboru dosáhli pozoruhodných výsledků a podařilo se jim prorazit. Za šest let se tak ve Zlíně objevili například Studio SWINE, Vasjen Katro, Ola Mirecka, Studio Najbrt, Lucie Koldová nebo Jaroslav Beck. Hlavním cílem konference je inspirovat,  motivovat a vyvolat diskuzi nad probíranými tématy.

3) Best in Design je mezinárodní designérská soutěž a už dvanáctým rokem umožňuje soutěžícím z více než 50 zemí světa ukázat svou výjimečnost. Výhercům poskytuje finanční odměny i věcné dary. Chceme jim také umožnit setkání se zástupci firem, kteří se s nimi mohou podělit o své know-how a pomoci s rozjezdem vlastních projektů. Letos své práce poměří mladí designéři do třiceti let již po třinácté.

Co si ještě můžeš na festivalu užít?

4) Workshopy máme jak pro designéry, tak ty, kteří se teprve designu chystají nakouknout pod pokličku. Kombinujeme program, kde můžeš popustit uzdu své kreativitě, se vzděláváním a rozšiřováním obzorů. Během víkendu jsou workshopy určené veřejnosti, v týdnu pak středním školám.

5) Design KANTÝNA je naše covidový baby. Facebooková skupina, která sdružuje designéry různorodého zaměření, z různých škol, měst, ČR i Slovenska, se rozrostla o podcasty a během ZDW se promění v offline prostor pro setkávání, networking a diskuse.

6) Designshop je místo, kde seženeš festivalový merch i výběr produktů, které tobě nebo tvým blízkým mohou jednoduše udělat hezčí den. 

7) Party. Bez nich by ZDW nebyl tím, čím je. Party jsou pro nás prostor, kde kombinujeme různé kulturní zážitky a formy umění, od různorodých hudebních žánrů, přes taneční performance, po videomapping či různé projekce a instalace. Jsou to jednoduše večery, na které se ještě dlouho vzpomíná.

8) Vernisáže, gastro, jarní kino nebo procházky po Zlíně jsou pak taková třešinka na našem programovém dortu. Nabízí možnosti pro další setkávání se zajímavými osobnostmi, novými talenty nebo poznávání města a jeho atmosféry, architektury či místních podniků. 

 

Program ZDW 2022

pátek 6. 5.: začátek festivalu, otevření výstav

sobota 7. 5.: Opening day

workshopy, diskuse, gastro, Design KANTÝNA

vernisáž výstavy Best in Design (galerie G18)

oficiální zahájení, vyhlášení Best in Design a koncert Police Symphony Orchestra (Městské divadlo Zlín) → party

neděle 8. 5.: workshopy, diskuse, gastro, prohlídky Zlína, komentované prohlídky výstavy, Design KANTÝNA

pondělí 9. 5.: Konference ZDW (Kongresové centrum), afterparty Konference

úterý 10. 5.: exkurze do firem (v návaznosti na Konferenci), Design KANTÝNA 

středa 11. 5.: workshopy pro SŠ, komentované prohlídky výstavy, Design KANTÝNA

čtvrtek 12. 5.: workshopy pro SŠ, komentované prohlídky výstavy

pátek 13. 5.: poklidné zakončení festivalu

Podrobnosti

Zahájení:
6. Kvě 2022 * 12:00
Ukončení:
13. Kvě 2022 * 17:00
Rubriky Akce:
, ,
Štítky Akce: