Český rozhlas Zlín představuje město ve výjimečných reportážích

Český rozhlas Zlín představuje město ve výjimečných reportážích

K sedmistému výročí Zlína připravil Český rozhlas nový cyklus rozhlasových reportáží, ve kterých poodhaluje řadu zajímavostí o městě. Premiérový díl můžete ve vysílání slyšet každé pondělí po 14. hodině. Všechny reportáže pak naleznete na tomto odkazu. 

Získal Zlín své jméno kvůli tomu, že se o místních lidech říkalo, že jsou zlí? Nebo snad za to mohl typ půdy, na kterém Zlín vyrostl? Jak by město vypadalo nebýt světového rozvoje místního ševce Tomáše Bati? A jaká proměna jej čeká v dalších sto letech?

I na to odpovídá tento cyklus Českého rozhlasu Zlín. Vznikl u příležitosti letošního 700. výročí od první písemné zmínky o Zlínu. V té době byl ještě osadou a aby se stal centrem celého kraje, musel urazit pořádnou cestu, kterou se seriál pokouší představit. Stejně jako nejvýznamnější stavby ve městě a jejich proměny v čase.

Řeč bude i o tom, že rodina Baťů už sice ve městě přes osmdesát let nežije, ale baťovský duch je ve Zlíně stále silně cítit a hraje významnou roli i v současném vývoji. Město se ale zároveň snaží jít i svou cestou. Daří se mu to? Jak důležitá byla, je a bude pro město univerzita, filmová tvorba, kulturní instituce? I na to se reportáže snaží odpovědět. Stejně i na věčný spor, jestli je Zlín hokejovým nebo fotbalovým městem. Jisté je, že Zlín má svou sedm století dlouhou historii, inspirativní současnost a díky svým obyvatelům i slibnou budoucnost.

Jednotlivé díly seriálu věnované 700. výročí Zlína uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Zlín v premiéře vždy v pondělí krátce po 14. hodině. Po odvysílání je pak najdete i zde – ve speciální příloze našeho webu zlin.rozhlas.cz.

Tento týden se dozvíte o tom, kdy byla do Zlína zavedena železnice, jakou historii tu má městská hromadná doprava, jak je na tom silniční spojení a především jaké jsou plány dopravy ve Zlíně v budoucnu.