Divadelní sedmistovkový TIP

Divadelní sedmistovkový TIP
Členové spolku ochotníků 1903, zdroj: Sedm století zlínských dějin

Členové spolku ochotníků 1903, zdroj: Sedm století zlínských dějin

Věděli jste, že historie zlínského divadelnictví sahá až do roku 1869? 

V tomto roce založilo několik studentů s podporou zdejších měšťanů spolek divadelních ochotníků a koncem srpna stejného roku sehráli první představení. Nazkoušeli Klicperův Divotvorný klobouk. Působení divadelních ochotníků pokračovalo i v dalších desetiletích. Později obohatily kulturní život ve městě nové instituce, které zřídil národní podnik Baťa. V roce 1946 zahájil své působení symfonický orchestr, dnešní Filharmonie Bohuslava Martinů a také stálý divadelní soubor. Ten zprostředkovává divákům zážitky na prknech, co znamenají svět dodnes, a to pod názvem Městské divadlo Zlín.

Soubor se v roce 1967 přestěhoval z dosavadního stísněného provizoria do honosné novostavby, která stále zdobí třídu Tomáše Bati. S hlavním sálem a dalšími novými prostory vznikly také nové možnosti k organizování nejrůznějších akcí, od kulturních pořadů, přes pohostinská vystoupení až po setkávání a další společenské události. 

Chcete se o svém městě dozvědět víc? Nenechte si ujít 100 mezníků zlínské historie, které pro veřejnost připravil historik Zdeněk Pokluda a jeho kolega Jiří Madzia! Chcete být stále v obraze? Začněte nás sledovat na našem Instagramu a Facebooku a už vám žádná zajímavost neunikne!