Farnost sv. Filipa a Jakuba zachytila ve své kronice turbulentní týden

Farnost sv. Filipa a Jakuba zachytila ve své kronice turbulentní týden

Foto: Jan Salač

Devátý týden zachytili lidé z farnosti svatého Filipa a Jakuba ve Zlíně. Kromě klasického chodu společenství tentokrát neminuly kroniku ani události, které zahýbaly celým světem. Svůj den zaznamenal farář a děkan Kamil Obr, vedoucí klubu maminek ve farnosti Alžběta Volfová, nemocniční kaplan v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně Zbyněk Král, pastorační asistentka Markéta Piknová, členové společenství mládeže 4YOUNG, čekatelé křtu a pracovnice Centra pro rodinu Michaela Straková. Celou kroniku najdete zde

Nemyslela jsem, že Olomouc někdy něco překoná, a už si přesně nepamatuji, kdy a v jaké situaci to bylo, ale najedou jsem si řekla „sorry, Olmiku, ale Zlín je Zlín“ – a naprosto jsem se do Zlína zamilovala. Do parku, do procházek u Dřevnice, do baťovských domků, do květinové výzdoby, do akcí, do kavárniček, do komunity lidí, prostě do celého Zlína,“ napsala si do své kroniky Alžběta Volfová, maminka Terezky a Vojtíška, vedoucí klubu maminek ve farnosti a v neposlední řadě psycholožka na rodičovské dovolené.

Tento týden i ji ovlivnily aktuální světové události. “Ráno jsem vstala, mrkla na mobil, kde jsem si přečetla, že do Klubu maminek nám přijdou maminky z Ukrajiny s jejich dětmi. Přes den bylo najednou v té jedné místnosti asi 12 maminek a 20 dětí, od několika týdenního miminka po dospívající chlapce,” popsala kronikářka. “Byl to strašný chaos, ale zároveň to bylo něco neskutečného. Člověk by jim tak rád pomohl víc, a nemůže přestat myslet na to, jaké by to bylo, kdyby mě s dětmi někdo odvezl kdoví kam a já bych vůbec nevěděla, co je s mými rodiči, s manželem, rodinou, přáteli… To jediné, co jsme pro ně mohli alespoň v tu chvíli dneska udělat, je uvařit jim kafe a dát jim alespoň na chvilku pocit normálu.”

Se svými zápisky se do projektu zapojil také Zbyněk Král, nemocniční kaplan v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, který se podělil mimo jiné o to, co mu tento týden udělalo radost. “Radost mně i mým kolegům dělají pacienti, které navštěvujeme, ale také lékaři, sestřičky a všichni zaměstnanci nemocnice, se kterými spolupracujeme a společně se snažíme vytvářet příjemné prostředí pro léčení nemocných těl i duší našich pacientů. Těší nás výborná spolupráce s kněžími zlínských farností i celého děkanátu, kteří i přes velmi náročnou službu ochotně přicházejí za všemi nemocnými, kteří o jejich pomoc projeví zájem,” popsal.

Devátý výroční týden se pojil také s velkou slávou – město oslavilo přesně 700 let od své první písemné zmínky. Lidé si při této příležitosti mohli na zámku prohlédnout onu listinu, která byla podepsána v roce 1322. Tuto událost zachytil sám farář místní farnosti Kamil Obr.V pondělí si naše město připomnělo 700. výročí od první zmínky. Jsem rád, že se i naše zlínská farnost sv. Filipa a Jakuba mohla do těchto oslav zapojit. Byl pro mě zážitek, když jsem se mohl s ostatními občany zaposlouchat do slov dvou historiků, kteří na zámku hovořili o historických souvislostech spojených s počátky zdejšího osídlení.“ Farnost se do oslav zapojila velice aktivně a v tento historicky významný den sloužil pan farář Kamil Obr slavnostní mši za město Zlín a jeho obyvatele. „Když jsme se následně se zastupiteli města a dalšími hosty potkali na faře při drobném pohoštění, uvědomil jsem si jak důležité jsou vzájemné vztahy. Všechny tyto události se totiž odehráli na pozadí začínající války na Ukrajině. Jak vzácné je, když se lidé mohou v míru a pokoji potkávat. Kéž si toho nepřestaneme vážit,” zapsal si 28. února náš kronikář. 

Příští týden se můžete těšit na zápisky ilustrátorky Moniky Tobolíkové. Psát dějiny s námi můžete také vy sami! Ozvěte se nám na info@kulturazlin.cz. Chcete být stále v obraze? Začněte nás sledovat na našem Instagramu a Facebooku a žádný kronikář vám neunikne!