Pamatnik_Tomase_Bati_Jsf-Abbc_nocni

Památník Tomáše Bati

Poznejte osobnost Tomáše Bati v jedné z nejvýznamnějších zlínských budov, která je s ním neodmyslitelně spjatá. V Památníku Tomáše Bati najdete výstavu Padl náš první spolupracovník a pro děti bude připraven edukační program. Nezapomeňte se na něj registrovat!

700_zlata

Výstava Padl náš první spolupracovník

Od 12. září do 18. září
vždy od 10 do 17 hodin

12. července jsme si připomněli už 90 let od tragické smrti zakladatele baťovského impéria Tomáše Bati a jeho pilota Jindřicha Broučka. K příležitosti smutného kulatého výročí této události můžete v Památníku Tomáše Bati navštívit výstavu „Padl náš první spolupracovník: Pohřeb Tomáše Bati a pilota Jindřicha Broučka.“

Výstava návštěvníkům přibližuje atmosféru města Zlína během konání pohřbu 14. července 1932, přičemž vychází z bohaté fotografické dokumentace pohřbu uložené ve Státním okresním archivu Zlín. Vizuálně expozice mapuje průběh celého dne, kdy se na rozloučení s oběma zemřelými sjelo několik desítek tisíc lidí. V novinách se objevují údaje o účasti 30, ale i 120 tisíc osob. Ve své době šlo o mimořádnou událost svým rozsahem i mediálním pokrytím.

Výstava sleduje i širší kontext spojený s tím, jak se firma Baťa vyrovnala se ztrátou svého zakladatele a šéfa. Tomáš Baťa totiž zemřel v době vrcholící světové hospodářské krize. V průběhu první poloviny roku 1932 se koncern potýkal s obrovskou vlnou propouštění a nebylo jasné, jestli se krizi podaří zvládnout. Dva dny mezi úmrtím a pohřbem tak byly ve Zlíně ve znamení horečné aktivity. Řešila se změna ve vedení jak závodu, tak města, jelikož Tomáš Baťa byl od roku 1923 také starostou. Rozběhla se mohutná mediální kampaň firmy ujišťující o stabilitě. Za jeden a půl dne byl založen Lesní hřbitov a byly připraveny hrobky pro Tomáše Baťu a Jindřicha Broučka.

V rámci instalované výstavy v Památníku je možné nahlédnout z různých perspektiv na jednu z klíčových událostí rozhodujících o dalším směřování koncernu i samotného Zlína. Ke zhlédnutí je zde připraveno 48 dobových fotografií. Každý snímek je prezentován na samostatném stojanu speciálně navrženým a za tímto účelem vytvořeným architektem Petrem Všetečkou ve spolupráci s kanceláří ellement architectsFotografie doprovázení texty, které osvětlují příchozím zobrazované souvislosti.

Výstava vznikla ve spolupráci Památníku Tomáše Bati a Moravského zemského archivu v BrněStátního okresního archivu Zlín. Autorem výstavy je David Valůšek, ředitel Státního okresního archivu Zlín. Výstava je součástí hlavního programu PIETNÍCH AKCÍ K 90. VÝROČÍ ÚMRTÍ TOMÁŠE BATI.

Edukační program pro děti

13. 9. 2022 v 9 a v 11 hodin
informace o vstupném níže

V srpnu Památník Tomáše Bati oficiálně rozšířil stávající komentované prohlídky o nové – určené výhradně dětem. Edukační program s lektorkou si užijí především malí nadšenci předškolního věku a děti navštěvující první stupeň ZŠ. Unikátní popularizačně naučnou prohlídku doplňuje speciální pracovní sešit – komiks o historii Památníku.

Během letních prázdnin jsou dveře Baťova Památníku otevřeny také rodinám s dětmi. Aby si i ti nejmenší návštěvníci odnesli z prohlídky smysluplný zážitek, vznikly pro ně plnohodnotně uzpůsobené prohlídkové trasy. Děti mohou poznat, jaký byl osud této výjimečné architektonické stavby, kdo byl Tomáš Baťa nebo František Lýdie Gahura, proč se Památníku říká „zářící krystal“ a další zajímavosti. S ohledem na charakter místa projdou děti společně s edukátorkou prostor Památníku a jeho bezprostřední okolí. Připravena je pro ně zážitková tvůrčí hra za využití hravých edukačních listů.

Děti si užijí kreslení i komiks, prostorovou tvorbu nebo koláže. Na tyto aktivity se mohou těšit v Infopointu Památníku (ve vedlejší budově gymnázia TGM), kde je pro ně připravena tvořivá dílna v dětském koutku.

Důležité informace

Kapacita edukačního programu je 20 dětí s doprovodem. Délka programu je 45 minut strávených v Památníku a 45 minut koncipovaných v Infopointu. Programem děti provede fundovaná lektorka Památníku Tomáše Bati.
Cena programu je 49 Kč za dítě, k čemuž je doprovod jednoho dospělého k dítěti zdarma.
Případně každá další osoba jako doprovod navíc je za 49 Kč.
Jak zakoupit vstupenky se dozvíte zde