zona-zlin1

Zóna Zlín

Užijte si město z nového pohledu s procházkami za architekturou Zóna Zlín. První z nich nese název Plánované město, druhá pak Bydlení u Bati. Informace o vstupném naleznete níže.

700_zlata

Plánované město

  • sobota 14. 09. / od 15.30 hodin

1. TRASA představí zlínskou architekturu na pozadí základních městských funkcí. Kromě historického centra prohlídka zahrnuje návštěvu továrního areálu, seznámení s výškovými budovami na náměstí Práce. Představen je také způsob baťovského ubytování a typické dělnické domky. Procházka zlínskou funkcionalistickou architekturou končí návštěvou Památníku Tomáše Bati, jedné z nejradikálnějších staveb minulého století, která završuje Gahurův prospekt, zelený pás uprostřed města, který je hlavní kompoziční osou centra propojující lesy nad Zlínem s městskými parky v údolí.

Sraz na náměstí Míru před radnicí minimálně 5 minut před samotnou prohlídkou. Délka trasy cca 2 hodiny.

Bydlení u Bati

  • sobota 17. 09. / od 14 hodin

2. TRASA představí první dělnickou čtvrť Letná, která se během 20. a 30. let minulého století postupně rozrůstala nedaleko továrního areálu firmy Baťa. Prvním zastavením jsou dosud stojící příklady ranného ubytování – omítané čtyřdomky a dům s mansardovou střechou, které v ostatních čtvrtích již postaveny nebyly. Typickým domkem se stal dvojdomek, doplněný o různé varianty jednodomků. Součástí výkladu jsou i individualizované nebo experimentální stavby, jako například americký katalogový dům Alladin, který Tomáš Baťa nechal přivézt z Ameriky. Kromě základních typů baťovských domků se tématem stanou i pravidla a režim, který obyvatelé čtvrti museli dodržovat. Život potom přiblíží stavby občanské vybavenosti, jako jsou obchody nebo školky, které dodnes fungují.
Sraz u Velkého kina (náměstí Práce 2511, cca 20 minut od Městského informačního a turistického střediska) minimálně 5 minut před samotnou prohlídkou. Délka trasy cca 2 hodiny.

VSTUPENKY:

  • základní  149 Kč
  • snížené    99 Kč (studenti, důchodci starobní a invalidní, dále po předložení průkazů: ISIC, ITIC, GO25 (IYTC card), ZTP a ZTP/P, doprovod ZTP, ICOM, Asociace muzeí a galerií České republiky a Uměleckohistorické společnosti)
  • děti do 15 let včetně zdarma

Vstupenky zakoupíte v Městském informačním a turistickém středisku, na náměstí Míru 12, v budově radnice. Platbu lze uskutečnit hotově nebo kartou. Prosíme o platbu min. 15 minut před srazem na prohlídku.

Prohlídka je určená maximálně pro 30 osob. Elektronickou rezervaci je nutno provést do 12.00 předchozího dne prohlídky (tj. do úterý nebo do pátku). Poté je možné rezervaci provést osobně v informačním středisku, telefonicky +420 577 630 222 nebo e-mailem is@zlin.eu. Storno vstupenek je možné provést kdykoliv. Po dohodě lze uskutečnit prohlídku i mimo stanové termíny, a to pro skupinu minimálně 10 platících osob. To platí i pro prohlídky v anglickém, německém a polském jazyce.

Více informací zde.