Listina z roku 1322 zůstane na zámku do 6. března

Listina z roku 1322 zůstane na zámku do 6. března

Oslavy 700 let města Zlína. Byla představena faksimile kupní smlouvy, která dokládá první písemnou zmínku města Zlína. Foto: Jan Salač

Poslední únorový den jsme na zámku Zlín odhalili listinu z roku 1322, která je první písemnou zmínkou o Zlíně. Přijďte se na ni podívat!

Slavnostní odhalení listiny přivedlo na zámek zbrojnoše, historiky, hudebníky, ale především širokou veřejnost. Přesně 700 let po podpisu tohoto dokumentu v hlavním sále mohl každý Zlíňan zkusit najít onu první zmínku o „Slině“.
O městě ve čtrnáctém století promluvili historici Tomáš Borovský a Tomáš Somer. Besedu „První zmínka aneb Bylo, nebylo?” vedl ředitel Státního archivu David Valůšek.
Tato beseda je první ze série přednášek, které se na zámku uskuteční. Již 9. března David Valůšek přivítá v hlavním sále zámku Zlín pracovníka Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky Vítězslava Sommera. Povídat si budou o Gottwaldovově normalizačním a Zlíně postindustriálním. Začínáme v 17 hodin a vstup je zdarma.
Nezapomeňte, že listina z roku 1322 zůstane na zámku Zlín až do neděle 6. března. Podívat se na ni můžete každý den od 15 do 17 hodin.