Město z pohledu studenta popsal v kronice Daniel Procházka

Město z pohledu studenta popsal v kronice Daniel Procházka

Jedenáctý týden zaznamenal Daniel Procházka. Není jen studentem marketingové komunikace na UTB, ale angažuje se také v kandidatuře města Broumov na Evropské hlavní město kultury roku 2028 a podílí se na Zlin Design Week. Jak vidí své studentské město, co mu přeje a jak jej objevuje? To si přečtěte v jeho kronice

„I když má člověk pocit, že už Zlín zná, stále může najít krásnou uličku či roh domu v zástavbě baťových domků, který nezná. Dlouhou dobu se chystám využít Zlínského architektonického manuálu, který má vytvořený celou mapu míst ve Zlíně, jež stojí za to navštívit,“ rozepsal se o objevování nových zákoutí náš kronikář. 

Daniel se částečně angažuje v kandidatuře města Broumov na Evropské hlavní město kultury roku 2028. Na plný úvazek pracuje v brněnské marketingové digitální agentuře. Pochází z malé vesnice na jihu Moravy a má rád přírodu, hory, low-cost cestování, dobré jídlo, pivo a filtrovanou kávu. Poprvé byl ve Zlíně na přijímacích zkouškách a od té doby se mu nemalou částí zapsal do srdce. “Město Zlín je pro mne učitel a kamarád. Za čtyři roky, které tu od nástupu na univerzitu pobývám, mi dal neskutečně moc – zábavu, zkušenosti, know-how, atmosféru, a inspiraci i motivaci.

Do své kroniky si zaznamenal také to, kam by podle něj Zlín měl směřovat. Největší problém vidí v infrastruktuře. “I přes to, že je město a centrum s cyklostezkami opravdu cyklista-friendly (a zprovoznění sdílených kol Nextbike mi opravdu udělalo radost), doprava autem ve Zlíně je tristní. Jsem přesvědčen, že plánovaný obchvat by dopravě opravdu ulehčil.“

A jaká je jeho vize Zlína v roce 2032? “Univerzita láká spoustu talentovaných studentů, kteří po studiu neodchází z města a nevrací se sem jednou za 10 let zavzpomínat, ale mají možnosti uplatnění přímo ve Zlíně.” Náš kronikář by také uvítal, kdyby se centrum města přemístilo do továrního areálu. “Mohli bychom se přesunout z poněkud zašlého náměstí Míru do areálu Svit, který má nekonečné možnosti a skvělou atmosféru,” popsal. 

Daniel má každopádně jasno v tom, jaká místa ve Zlíně má nejraději a která podle něj město definují. Oceňuje především svitovský areál a Jednadvacítku. “Svit má výjimečnou architekturu a atmosféru nejen při západu slunce. Industriální budovy se zelení všude kolem a dominantní budova číslo 21 s krásným výhledem je vždy místem, kam směřují mé kroky s někým, kdo do Zlína přijede poprvé. Nesmím ale zapomenout na kavárnu Kafö a hospůdku Zelenáčova Šopa!” uzavírá své městské zápisky náš jedenáctý kronikář.

Celou kroniku jedenáctého týdne najdete zde. Příští týden se můžete těšit na zápisky Ekocentra Čtyřlístek. Psát dějiny s námi můžete také vy sami! Ozvěte se nám na info@kulturazlin.cz. Chcete být stále v obraze? Začněte nás sledovat na našem Instagramu a Facebooku a žádný kronikář vám neunikne!