Nová Živá kronika oplývá poezií!

Nová Živá kronika oplývá poezií!

Živá kronika pokračuje! Svými zápisky přispívají lidé ze všech generací i oborů. Tento týden si můžete přečíst kroniku Štěpána Dominika, studenta lékařství, který našel zalíbení v poezii. 

„To, co dělá Zlín Zlínem, nikdy nebyly jen stavby, budovy, zastávky nebo náměstí, ale lidé. Je potřeba si uvědomit, že za duši Zlína vděčíme především významným osobnostem minulosti: F. Bartošovi, rodině Baťů, F. L. Gahurovi a mnohým dalším. Mám trochu pocit, a je to nejspíš jen má domněnka, že Zlínu momentálně chybí inspirativní osobnost, která by byla politicky aktivní a zároveň byla jakýmsi morálním vzorem,“ myslí si kronikář Štěpán Dominik. Součástí jeho zápisků jsou samozřejmě také básně. Malou ochutnávku vám přinášíme právě teď.

Na Lesní čtvrti
srdce hoří trhá perikard
na čtvrti lesní
zastav se – čtyřikrát se obrať
a než půjdeš
zhasni

V sedmé kronice toho ale objevíte mnohem více. Štěpán Dominik požádal svého přítele Indranila Sahu, který pochází z indické Kalkaty, aby napsal pár řádků o své návštěvě Zlína, kterou před nedávnem podnikl. „Zastavil se i do Hvozdné, kde okoštoval pravú valašskú slivovicu. S Nilem nás spojuje nejen univerzita, na níž studujeme, ale také zájem o umění a poezii. Často spolu diskutujeme o vztazích a náboženství, jeho přátelská povaha a všeobecný přehled je mi velkou inspirací,“ popsal Dominik. Do těchto výjimečných textů se můžete začíst na tomto odkaze.

V minulém roce vydal společně s Kateřinou Turkovou sbírku 21 (XXI), kterou společně pokřtili ve zlínském podniku Sklep 33. Ve volném čase hraje fotbal, chodí do přírody a hraje v dixielandové kapele Záhumení street band. Baterky jezdí dobíjet na milované Malenisko, kde má chatu a pár včelstev, o které se stará se svým otcem. Jeho tvorbu najdete na Instagramu @medikztrojky.

Příští týden se můžete těšit na zápisky porodní asistentky Radmily Dorazilové. Psát dějiny s námi můžete také vy sami! Ozvěte se nám na info@kulturazlin.cz. Chcete být stále v obraze? Začněte nás sledovat na našem Instagramu a Facebooku a žádný kronikář vám neunikne!