Objevte výjimečnou galerii největších osobností Zlína

Objevte výjimečnou galerii největších osobností Zlína

Zlín není jen o Baťovi. Víte, jaký otisk ve městě zanechala Eliška Rejčka, starosta Mikuláš Kašpárek nebo baron Haupt? Projděte si naši výjimečnou galerii osobností Zlína! O poutavě zpracované medailonky se postaral Martin Pášma. 

„Vybrali jsme jen ty, kteří již svou pozemskou pouť dokonali. Žijícím osobnostem Zlína vedení města za jejich zásluhy zajisté poděkuje osobně, s úctou a důstojností.“ Právě tak uvádí výjimečnou galerii největších osobností její autor Martin Pášma, který na projektu spolupracoval s historikem Zdeňkem Pokludou. 

Mezi dvacítkou charakterů najdete významné lidi, kteří se na rozkvětu Zlína podíleli menším či větším způsobem z nejrůznějších historických etap. Nejstarší člen našeho souboru rytíř Miloš je spojován s dávnými dobami, kdy ještě v oblasti dnešních filmových ateliéru stál zlínský hrad zvaný Hradisko. „Miloš, zřejmě příslušník honorace z hradu, si vyhlédl spanilou dívku, jež se ovšem nechtěla stát jeho ženou. Zkouší to na holku po dobrém i po zlém. Když nepochodí, v záchvatu šílenství jí mečem utne hlavu. Zato je ihned potrestán tím, že musí navěky ve Zlíně strašit. Jeho hrad se též bez meškání prý propadl do země. Miloš podle pověstí bývával za nocí ve městě vidět, jak jede v ohnivém kočáře bez koní a svou hlavu drží pod paží.,“ popsal rytířův osud Martin Pášma. 

V naprosto jiné době se pak v galerii setkáváme například se starostou Mikulášem Kašpárkem, který byl v úřadu rekordních 25 let. Ve městě spoluzaložil hasičský sbor, prosadil zřízení vlakové zastávky Otrokovice, založil zlínskou telegrafní stanici a zahájit stavbu železnice Otrokovice – Zlín – Vizovice. Zanechal po sobě také budovu na kraji parku Komenského – Komenského školu, později knihovnu, nyní Zlínský klub 204. Nechybí samozřejmě ani Tomáš Baťa, Dominik Čipera nebo Karel Zeman. A víte, jaký otisk zanechal ve městě baron Haupt?

Objevte všech dvacet osobností Zlína v naší neobyčejné galerii, kterou naleznete zde. Chcete se o svém městě dozvědět víc? Začněte nás sledovat na našem Instagramu a Facebooku a žádná zajímavost ani akce vám už neunikne! Nahlédněte například do Živé kroniky psané samotnými občany, prozkoumejte 100 mezníků zlínské historie nebo ochutnejte Zlín všemi smysly!