Odhalujeme celý program festivalu Zlín žije
Zlín čeká největší akce oslav 700. výročí města. V termínu od 24. do 26. června proběhne třídenní festival Zlín žije. Největší akce, kterou Zlín ve svém výročním roce zažije, přinese čtyři multižánrové scény ve veřejném prostoru, pouliční umění a zážitkový program.
„Na pódiích se vystřídá většina zlínských hudebních uskupení nejrůznějších žánrů a zúčastní se více než padesát spolků, iniciativ, organizací a umělců. Největší scéna vyroste na náměstí Práce, kde se odehrají věci mezi nebem a zemí – a to doslova. Program nabídne provazochodce, pyro efekty i atraktivní vystoupení wall dancerů. Budu rád, když bude město přes celý víkend žít a oslavy si užijí jak Zlíňané, tak i návštěvníci z bližšího či vzdálenějšího okolí,“ sdělil primátor Zlína Jiří Korec.
Hlavní stage uvítá velké zlínské orchestry, Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers či kapelu Tata Bojs s vizuálními projekcemi bubeníka a výtvarníka Milana Caise. Na pódiu se vystřídají známé tváře zlínské hudební scény, nečekaný zážitek i uměleckou intervencí umělce Radima Hankeho připravil fenomenální hudebník Vojtech Szabó. Na scéně u zámku Zlín vystoupí také kapela Zrní, Harafica či Fleret nebo Monogram.
Každý z návštěvníků se může během festivalu zúčastnit výjimečného historicko-archivačního happeningu a zanechat svůj vlastní vzkaz, obrázek, otisk, text či jinou písemnou stopu budoucím obyvatelům města. Cílem je ukázat, jací byli Zlíňané v roce 2022, když oslavovali 700 let od první písemné zmínky o svém městě! V sobotu 25. června ve večerních hodinách budou všechny vzkazy zapečetěny v měděné schránce. Ta bude v přímém přenosu uložena primátorem Zlína ve věži kostela sv. Filipa a Jakuba jako poselství pro budoucí obyvatele. Svůj vzkaz mohou Zlíňané zanechat v přízemí pasáže Obchodního domu Zlín od středy 22. června do pátku 24. června vždy od 14 do 19 hodin.
V rámci festivalu Zlín žije uvede Filharmonie Bohuslava Martinů ve světové premiéře dílo zlínského rodáka Tomáše Illeho. Jednovětá symfonická báseň komponovaná pro lidský hlas a velký symfonický orchestr je inspirovaná historií, krásou a významnými osobnostmi města. Příběh kompozice je tvořen sedmi prokomponovanými částmi: Dřevnica (šepot řeky); Malá Paříž (promluva L. Haupta); Sběratelé (dopis F. Bartoše L. Janáčkovi); Vizionář (rozhovor T. Bati s F. Štěpánkem); Soukolí dějin (myšlenky D. Čipery ve vězení); Pláč starých baťovců (anonymní hanopis ve verších); My Velký Zlín vybudujeme (proklamace zlínských dětí). Dílo je věnováno městu Zlín k příležitosti oslav 700. výročí od své první písemné zmínky.