Oslavte ryzí sedmistovku! Představujeme výroční listinu

Oslavte ryzí sedmistovku! Představujeme výroční listinu

Již příští týden uvidíte na zámku Zlín listinu z roku 1322, která je první písemnou zmínkou o městě. Střežit ji budou zbrojnoši ze spolku Von Macenau a těšit se můžete také na besedu s historiky a dobový hudební doprovod. Přijďte za námi 28. února na zámek Zlín! Na událost naváže slavnostní mše svatá k výročí města v římskokatolické farnosti svatého Filipa a Jakuba. Listina na zámku zůstane do 6. března. 

Roku 1322 Zlín poprvé vystupuje město Zlín v písemných pramenech, když královna Eliška Rejčka tehdy koupila od bratrů Fricka a Viléma z Egerberka majetky na Moravě a mezi nimi také městečko Zlín. O tomto prodeji se dochovaly hned čtyři listiny, přičemž dvě z nich jsou jsou datovány 28. února 1322. V tento den o 700 let později bude zlínské veřejnosti představena pro Zlín speciálně vyrobená faksimile, čili věrná kopie, této listiny.

V pondělí 28. února 2022 se od 17 hodin v hlavním sále zámku Zlín uskuteční beseda s názvem První zmínka aneb Bylo, nebylo? s historiky Tomášem Somerem a Tomášem Borovským, kteří veřejnosti objasní okolnosti vzniku listiny a přiblíží také dobu 14. století na Moravě. Moderátorem bude ředitel Státního okresního archivu Zlín David Valůšek

Po skončení besedy proběhne v kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně mimořádná mše svatá věnovaná výročí města. Ta začne v 18.30 hodin. Obřad bude možné sledovat také online na Youtube kanále římskokatolické farnosti svatého Filipa a Jakuba Zlín. Více na webu farnosti.

Faksimile pak bude k vidění pro širokou veřejnost v prostorách hlavního sálu zámku do neděle 6. března, vždy v čase 15 – 17 hodin. 

Pořad První zmínka aneb Bylo, nebylo? je prvním ze šesti setkání nad historií města formou besedy a tematického hudebního doprovodu. Dozvíte se například o zlatých šedesátých v Gottwaldově či o postindustriálním Zlíně.

Pořadatelem akce je město Zlín, spolupořadatelem Státní okresní archiv Zlín a realizátorem pak kulturní a kreativní centrum Živý Zlín.