Otrokovice připravují slavnostní odhalení sochy J. A. Bati

Otrokovice připravují slavnostní odhalení sochy J. A. Bati

Foto Baťův institut; Autor: ArchivDíky veřejné sbírce bude v Otrokovicích stát socha Jana Antonína Bati. Radnice se nyní připravuje na její slavnostní odhalení, které se uskuteční 7. března. Součástí bude celodenní program pro veřejnost, do kterého se zapojí studenti i odborníci na baťovskou tématiku.

Do třicátých let se přenesou obyvatelé i návštěvníci Otrokovic v pondělí 7. března 2022. V souvislosti s odhalením sochy J. A. Bati se tento den ponese v baťovském duchu. Program je rozdělen do dvou částí. Dopoledne bude pozornost směřovaná k Otrokovické besedě. Zde se od 9 hodin uskuteční odborná beseda na téma „Baťovské příběhy z dob první republiky“. Následovat bude panelová diskuze „Motivace mladých lidí v dnešní době a baťovské inspirace pro jejich vzdělávání“.

Na své si v tento den přijdou i milovníci veteránů. Na lince hromadné dopravy sveze cestující v průběhu dne historický autobus. Před Otrokovickou Besedou proběhne v době od 13.30 do 14.30 přehlídka historických vozidel ze stáje Samohýl Motor Veterán, která se poté přesunou do parku před Společenským domem, kde celý program vyvrcholí v 15 hodin odhalením sochy J. A. Bati, za účasti významných hostů. K slavnostní události byla pozvána i rodina J. A. Bati, žijící ve Spojených státech amerických a Brazílii.

„S oběma větvemi rodiny Baťových jsme ve spojení. Velmi si cení aktivity města, které se rozhodlo vybudováním sochy připomínat veřejnosti mimořádně významnou osobnost Jana Antonína Bati, který stál u rozkvětu města. Stále jednáme o možnostech jejich příletu, což nám ale znesnadňuje pandemická situace,“ uvedl Robert Hájek, zakladatel Nadačního fondu J. A. Bati, který se na organizaci akce podílí.

Pro zájemce je připravena také komentovaná prohlídka na téma baťovské architektury v Otrokovicích, kdy zkušený odborník provede veřejnost parkem před Společenským domem a upozorní na zajímavosti v místě. Celý den zakončí vernisážJan Antonín Baťa doma i za mořem“ v Městské galerii Otrokovice. Poutavá výstava bude spojena také s promítáním filmů „Brazilské stopy Jana Antonína Bati“ a „Šumné stopy – Jan Antonín Baťa.