Foto Marek Malůšek

Helena Čermáková

1. týden

3. – 9. ledna 2022

První týden výročního roku zachytila Helena Čermáková, držitelka Ceny Thálie a členka souboru Městského divadla Zlín. Podle svých slov ráda čte, sleduje filmy, poslouchá hudbu, chodí do přírody, stará se o zahradu a zajímá se o minerály.

700_zlata

„Opakovaně mám upřímnou radost, když procházím parkem Komenského. Je pro mě potěšením sledovat, jak přirozeně toto místo žije bez ohledu na roční období.“

Kde jste tento týden byla? Co jste navštívila?
Zajímavé chvilky jsme s manželem prožili hned začátkem týdne, když jsme díky výstavě zavítali do galerie a setkali jsme se s krásnou kolekcí obrazů Zdeňky Saletové.

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?
Jak nedočkavě myslím a přivolávám první náznaky jara. Nemůžu se dočkat prodloužení denního světla, protože šedá obloha opravdu není můj kamarád.

Co Vám udělalo tento týden radost?
Určitě má rozvětvená rodina, se kterou jsem neustále ve velmi intenzivním kontaktu.

Prožila jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
Opakovaně mám upřímnou radost, když procházím parkem Komenského. Je pro mě potěšením sledovat, jak přirozeně toto místo žije bez ohledu na roční období.

Objevila jste tento týden nějaké nové místo ve Zlíně?
Protože jsem vášnivý milovník kávy, tak pátrám po nových možnostech. Díky synovi jsme stáli v areálu Svitu před pro nás novou a zajímavou, bohužel v tu chvíli zavřenou, kavárnou Jedním tahem. Už se ale moc těšíme, až ji pořádně prozkoumáme.

Proč je Zlín skvělé místo?
Má v bezprostřední blízkosti krásnou a rozmanitou krajinu. Stačí chvíle a jste v přírodě. A město samo o sobě je architektonickým unikátem.

Co byste rozhodně ukázala někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
Určitě ojedinělý Památník Tomáše Bati, který je perlou středu města. A od stejného autora, tedy Lydie Gahury, je to pak kaplička na Kudlově. Ostatně, celé město je velmi významné a zajímavé.

Kde vidíte město za 10 let? Jak bude vypadat?
Spíše řeknu, co bych mu přála. Určitě větší rozžití středu města, mizení ohyzdných a ostudných míst, jako je například parcela bývalého soudu v samém centru. No a konečně nové vlakové a autobusové nádraží a tak dále. Těch přání se nedopočítám.

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?
Podpořila bych určitě vznik nových zajímavých pracovních míst, která by přilákala mladé lidi, aby měli chuť tady zůstat. A myslím si, že je tu pro ně i nedostatek klubů. Také by bylo vhodné, aby tu bylo víc možností kulturních akcí. Dále bych přála městu, aby se zrychlilo to pomalé znovurozžívání výjimečné lokality Svitu. Tam vidím velké možnosti.

Zpět na Živou kroniku města Zlína