prochazka

Daniel Procházka

11. týden

14. – 20. března 2022

Jedenáctý týden zaznamenal Daniel Procházka. Studuje 4. ročník marketingové komunikace na FMK Univerzity Tomáše Bati a podílí se na projektu Zlin Design Week. Částečně se angažuje v kandidatuře města Broumov na Evropské hlavní město kultury roku 2028. Na plný úvazek pracuje v brněnské marketingové digitální agentuře. Pochází z malé vesnice na jihu Moravy a má rád přírodu, hory, low-cost cestování, dobré jídlo, pivo a filtrovanou kávu. Poprvé byl ve Zlíně na přijímacích zkouškách a od té doby se mu nemalou částí zapsal do srdce.

700_zlata

„I když má člověk pocit, že už Zlín zná, stále může najít krásnou uličku či roh domu v zástavbě baťových domků, který nezná. Dlouhou dobu se chystám využít Zlínského architektonického manuálu, který má vytvořený celou mapu míst ve Zlíně, které stojí za to navštívit.“

Stáhněte celý deník našeho kronikáře a začtěte se!
KE STAŽENÍ: ŽIVÁ KRONIKA – DANIEL PROCHÁZKA

Kde jste tento týden byl/a? Co jste navštívil/a?

Jako pracující student mám tři možnosti, které mi tento týden Zlín nabízí. V pondělí dopoledne přijíždím do Zlína a můj týden začíná.
První možností je Univerzita, respektive Fakulta multimediálních komunikací, která je hlavním důvodem mé přítomnosti ve Zlíně. Pondělí, úterý a pátek patří obvykle právě návštěvě vyučování.

Druhou možností je práce, kdy i přes to, že většinu času trávím na homeoffice ve Zlíně, jednou týdně dojíždím do kanceláře Brna, středa tedy patřila právě tomuto největšímu moravskému městu!

Třetí možností je trávení volného času v místním parku (počasí a slunce k tomu už přímo vybízí!), návštěva kaváren na skvělou filtrovanou kávu a večerní posezení u piva je samozřejmostí! Čtvrtek, sobota a neděle byla jasnou volbou.

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?

Semestr se přehoupl přes svou polovinu a zkouškové období je blíže, než se zdá. To všechno zase tak uteklo!

Co Vám udělalo tento týden radost?

Jaro! Teplejší počasí o sobě dává vědět, slunce vidíme na obloze stále častěji a mé oblíbené období roku se nezadržitelně blíží!

Prožil/a jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?

Celý vysokoškolský studentský život. Myslím, že netřeba rozvíjet, intenzivních zážitků nespočet. A státnice, neskutečná radost z další splněné životní etapy.

Objevil/a jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?

I když má člověk pocit, že už Zlín zná, stále může najít krásnou uličku či roh domu v zástavbě baťových domků, který nezná. Dlouhou dobu se chystám využít Zlínského architektonického manuálu, který má vytvořený celou mapu míst ve Zlíně, které stojí za to navštívit (zam.zlin.eu). Třeba to příští týden konečně vyjde!

Proč je Zlín skvělé místo?

Volnost a čistota Zlína, atmosféra Svitu a baťových čtvrtí, zlínské galerie a inspirativní vernisáže, krásná a tichá příroda jen pár kroků od centra, kavárny se skvělou kávou a až trestuhodně skvělými dezerty, posezení v parku s pivem při slunečném dni, Fakulta multimediálních komunikací s jedinečným přístupem a kreativitou a kulturní akce a kulturní život, který se pomalu, ale jistě vrací do starých kolejí. Každá z těchto věcí má obrovský podíl na tom, proč je pro mě Zlín skvělým místem.

Zpět na Živou kroniku města Zlína

Doplňte: Město Zlín je…

Učitel a kamarád. Zlín mi za čtyři roky, které tu od nástupu na univerzitu pobývám, dal neskutečně moc – zábavu, zkušenosti, know-how, atmosféru, a inspiraci i motivaci.

Fakulta multimediálních komunikací, galerie G18, Centrum kreativních průmyslů UPPER, Baťův institut 14|15 – instituce, které mě během čtyř let prováděly Zlínem, za to velké díky!

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?

Sám bych si přál, aby město bylo místem, kde člověk může kvalitně žít, vzdělávat se a kulturně rozvíjet. Věřím, že nebude můj pohled příliš utopický a do 10 let se dá toto opravdu dosáhnout.

Univerzita láká spoustu talentovaných studentů, kteří po studiu neodchází z města a nevrací se sem jednou za 10 let zavzpomínat, ale mají možnosti uplatnění přímo ve Zlíně.

Centrum města je přesunuto z poněkud zašlého náměstí Míru do areálu Svit, který má nekonečné možnosti a skvělou atmosféru. Zlín má vyřešenou dopravní situaci uvnitř města, ale i spojení s ostatními městy.

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?

Jednoznačně zlepšení dopravní infrastruktury – i přes to, že je město a centrum s cyklostezkami opravdu cyklista-friendly (a zprovoznění sdílených kol Nextbike mi opravdu udělalo radost), doprava autem ve Zlíně je tristní. Jsem přesvědčen, že plánovaný obchvat by dopravě opravdu ulehčil.

Dalším problémem je absence přímých spojů vlakem Zlín – Brno a Zlín – Olomouc. Z očí mnoha dojíždějících a cestujících studentů je jasné, že by lepší dostupnost přivítali. Věřím, že město Zlín o tomto problému ví a že se to v budoucnu městu podaří!

Co byste rozhodně ukázal/a někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?

Areál svit a Baťův mrakodrap. Svit má výjimečnou architekturu a atmosféru nejen při západu slunce. Industriální budovy se zelení všude kolem a dominantní budovou číslo 21. s krásným výhledem je vždy místem, kam směřují mé kroky s někým, kdo do Zlína přijede poprvé. Nesmím ale zapomenout na kavárnu Kafö a hospůdku Zelenáčovu Šopu!