DSC_7468-2

Martina Julíčková

13. týden

28. března – 3. dubna 2022

Třináctou kronikářkou se stala Martina Julíčková, která stojí za Instagramovým profilem Zlínské matky. Se svými dvěma syny město neustále objevuje a hledá možnosti, jak si jej užít společně. O tipy na podniky a místa, kde se bude líbit dětem i rodičům se dělí už dva roky a aktuálně inspiruje tři tisíce sledujících. 

700_zlata

„Co je město Zlín? #zlinjelaska #zlinjezavislost #zlinjepoteseni #zlinjesrdcovazalezitost #zlinjevasen“

Stáhněte celý deník našeho kronikáře a začtěte se!
KE STAŽENÍ: ŽIVÁ KRONIKA – MARTINA JULÍČKOVÁ

Kde jste tento týden byla? Co jste navštívila?

Nevím, jak tuto otázku pojmout stručně, protože Zlín nabízí tolik možností, že jeden týden na navštívení a představení všeho, co mám ráda, ani nestačí. 🙂 Protože nám v tomto týdnu moc nepřálo počasí, museli jsme odložit některý z našich plánovaných výletů – třeba na Chlum, do Bistra Kudlov, na Juré nebo Přílucký rybník, tak jsme místo toho jsme zvolili spíše vnitřní aktivity.

Jsem celkem kávový nadšenec, navštívím většinou během týdne několik zlínských kaváren. Když už nemám moc času posedět, tak alespoň na kafe s sebou si čas našetřím. Tento týden jsem v pondělí zavítala do Lobby baru Vita Sany, v úterý do kavárny Kafö, kde, dle mého názoru, dělají to nejvíc nejlepší kafe ve Zlíně, ve středu na Malou scénu. A ve čtvrtek cestou do práce (Holešovské rodinné vinotéky Zlaté Bobule) jsem se zastavila na dalším „must visit“ místě – v EBE cafe na Mladcové, kde občas začínáme nebo končíme víkendovou procházku či výlet. Kávový týden jsem pak s celou rodinou uzavřela v nové kavárně na Jižních Svazích – hravé kafé. Kdybych psala kroniku příští týden, tak by na seznamu byla určitě také Pikola. Šumperská kávová jednička, která před několika lety přivedla do mého rodného města kávovou osvětu a teď otevírá svůj espresso bar i ve Zlíně na Zarámí. Také jsem se chtěla zastavit ke konci týdne do Bistra u Barcuchů na nejlepší snídani ve městě, ale měli bohužel zavřeno. Druhá snídaňová volba je pak kavárna Na Kafe ve 23. budově ve Svitu. Když byly děti mladší, tak jsem minimálně jednou týdně snídala v herničce pod kostelem na Jižních Svazích, kde jsem si to s dětmi zamilovala natolik, že jsem se na nějakou dobu stala tamní dobrovolnicí a pomáhala s chystáním hraček a komunikací s příchozími maminkami. Teď když jsou kluci větší, navštívíme čas od času Galaxii, kde jsou páteční dopoledne vyčleněna maminkám s menšími dětmi.

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?

Highlight tohoto týdne byla asi naše návštěva v Snoezelen místnosti od Kamaráda Nenudy, kde měli akci Vítání jara. Po velmi dlouhé době jsem s dětmi zavítala do této multisenzorické místnosti na jejich organizovaný program. Po několika měsících jsem také zašla do divadla. Jsem poměrně velký divadelní fanda a ráda vyhledávám inscenace na jiných místech, než je Velký sál, jako třeba Studio Z nebo Dílna.

Co Vám udělalo tento týden radost?

Tento (a několik dalších týdnů a měsíců) mi bude dělat ve Zlíně radost květinová výzdoba. Opravdu se v tomto směru město velmi pěkně stará o veřejný prostor a myslím, že dělá radost spoustě lidí. Možná už to my Zlíňáci nevnímáme a bereme to jako samozřejmost, ale ten, kdo přijede do Zlína odjinud mi často připomene, že to není v každém městě tak úplně běžné.

Prožila jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?

Užívám si město pokaždé, když za pěkného počasí procházím Zlínem a nemusím nikam spěchat. Když jen tak bloumám kolem Dřevnice (dříve s vlastním kočárkem, teď už jen s těmi půjčenými) anebo mám čas posadit se na deku v Parku Komenského, dát si kafe nebo Aperol a užívat si jen ten ruch města. Tyto zážitky se vždycky zintenzivní při filmovém festivalu, kdy bych proseděla v parku nejraději každou minutu mezi projekcemi nebo při nějakém z koncertů na náměstí. Mám ten festivalový týden moc ráda a když vyjde počasí, tak město tepe trochu jiným rytmem.

Zpět na Živou kroniku města Zlína

Objevila jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?

Ano, ve Zlíně je stále co objevovat. Ráda o každém novém místě dávám vědět právě skrze můj profil Zlínské matky. Naposledy to byla třeba kavárna hravé kafé na Jižních Svazích vedle Radegastovny na místě bývalé kavárny a cukrárny. Dětský koutek sice z kavárny zmizel, ale nahradilo ho několik stolních her a majitelé vybudovali se krásný moderní designový prostor. Dalším takovým staronovým objevem byla procházka po Malenovicích. Tato městská část mnou byla dlouho neobjevená, ale v posledních týdnech jsem si ji oblíbila a vedle dobře známého hradu je tu několik dalších míst, které stojí za to navštívit. Třeba jako „dveře“ s výhledem právě na Malenovický hrad nebo lavička pod lesem, která byla zbudována ke stoletému výročí republiky.

Proč je Zlín skvělé místo?

Asi se mi nepodaří napsat na pár řádků. To prostě musí každý zažít a poznat. Já ho miluju proto, že z každého místa ve městě jste do 20 minut v přírodě. Pro jeho širokou škálu možností, jak gastronomických, tak kulturních či sociálních, které naše krajské město nabízí, ale také tak trochu vesnického charakteru. Opravdu si myslím, že si tady každý najde to svoje.

Doplňte: Město Zlín je….

#zlinjelaska #zlinjezavislost #zlinjepoteseni #zlinjevasen #zlinjesrdcovazalezitost

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?

Doufám, že se bude stále rozvíjet, budovat a opravovat. Zrenovují se místa, která nejsou zrovna reprezentativní, jako třeba nádraží nebo budova bývalého soudu v parku Svobody. Že bude stále bezpečné město plné možností, jak pro studenty, pracující, tak i rodiny s dětmi.

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?

Oceňuji, že město vyhlašuje různé ankety a ptá se na názor obyvatel Zlína, aby místa, která rekonstruuje a buduje byla nejen designová a moderní, ale i využitelná a praktická. Přála bych si, aby tyto ankety, projekty (Tvoříme Zlín a podobně) a názory obyvatel byly skutečně zakomponovány. Bylo by super, aby dětská hřiště byla bezpečná a oplocená. Aby chodníky byly i nadále účelně opravovány. Moc se mi líbí, že se po městě objevují nová pítka s pitnou vodou, ale mělo by se myslet také na druhou stranu. Ráda bych, aby měli občasné přístup do udržovaných veřejných sociálních zařízení třeba kolem cyklostezek nebo velkých městských parků.

Co byste rozhodně ukázala někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná.

Asi budu opakovat některé z předchozích respondentů, ale každou novou návštěvu ve Zlíně prostě musíte vzít na Jednadvacítku nebo do nové Galerie Desítka na Obchodním domě. Z těchto míst své návštěvě ukážete vše z jednoho místa, vytipujete cíle a pak se můžete vydat na cestu po objevování krás Zlína. Tak hurá do toho 🙂