NA

Nová Akropolis

14. týden

4. – 10. dubna 2022

Čtrnáctý týden výročního roku zachytili lidé z organizace Nová Akropolis. Její snahou je přiblížit trvalé etické, kulturní a filozofické hodnoty současnému člověku, a to prostřednictvím nejrůznějších vzdělávacích a dobrovolnických aktivit. Mezi ně patří například kurzy rétoriky, filozofie, ekologické akce, či praktické workshopy.

700_zlata

„Do Zlína jsem se přistěhoval z Ostravy a jeden z hlavních důvodů, proč jsem se zde usadil, je klidné a harmonické město, kde se cítím bezpečně. Mám pocit, že lidé zde mají k sobě blíž.“

Stáhněte celý deník našich kronikářů a začtěte se!
KE STAŽENÍ: ŽIVÁ KRONIKA – NOVÁ AKROPOLIS

Kde jste tento týden byl/a? Co jste navštívil/a?

Kateřina Zámečníková: V úterý jsem byla na své pravidelné hodině španělštiny v jazykové škole 4idiomas, která sídlí na náměstí Míru. Miluji španělštinu a také španělskou kulturu. Jsem moc ráda, že se ve Zlíně mohu učit tomuto jazyku, a navíc s rodilým mluvčím.
Tento týden jsme v Nové Akropolis uspořádali další ekologickou akci v řadě, která proběhla v sobotu 9. 4. 2022. Tentokrát se nám podařilo zasadit 500 dubů v lese u Bohuslavic u Zlína. Je to místo, o které pečujeme již od roku 2016. Kromě výsadby jsme museli opravovat i oplocenku, která chrání vysazené stromy před zvěří. Kromě toho všeho jsem měla v úterý a ve čtvrtek pravidelné přednášky pro naše posluchače.

 

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?

Vlado Rácz: Behom týždňa som sa 2x zoznámil s ľuďmi z Ukrajny. Najprv s jednou mladou rodinkou na hrade Lukov a druhý krát so slečnou v Zlíne, ktorú prichýlil kamarát z Nové Akropolis.

Kateřina Zámečníková: Baví mě číst si „Živé kroniky“, je skvělé se dozvědět o lidech a organizacích ve Zlíně. Velmi mě to inspiruje a obohacuje.

 

Co Vám udělalo tento týden radost?

Kateřina Zámečníková: V naší pobočce ve Zlíně jsme přivítali kamarádku Antoninu z Kyjeva. Jeden z našich členů ji u sebe ubytoval, přidala se k posluchačům jednoho z našich kurzů. Uvařila nám báječný ukrajinský boršč. Vzali jsme ji na procházku po Zlíně, dali jsme si zmrzlinu na náměstí a zamířili na mrakodrap, odkud jsme jí ukázali jeden z nejkrásnějších výhledů ve Zlínském kraji. Také jsme jí vyprávěli o Tomáši Baťovi a historii Zlína.

Vlado Rácz: S dcérkou sme sa zúčastnili staroslovanského zvyku pálenia Morény, akciu organizovala základná škola, ktorú dcérka navštevuje.

Gabriela Belková: Květinová výzdoba v truhlících před radnicí, kvetoucí modřence u zastávky Náměstí Míru a nádherné narcisy u společenského domu na Školní ulici.

 

Prožil/a jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?

Vlado Rácz: Ako darček k narodeninám som dostal od priateľky vstupenky na koncert gruzínskeho národného baletu v Kongresovom centre. Bol to naozaj krásny zážitok, z ktorého som čerpal ešte dlho potom.

 

Objevil/a jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?

Hana Pröschlová: Již mnohokrát mě překvapilo, kolik lze nalézt ve městě krásných přírodních zákoutí, které jsou na první pohled člověku skryté. Stačí přitom vykročit z obvyklé trasy, cesty či chodníku, nebo se zapojit do některé veřejně prospěšné akce, např. Ukliďme Česko. A právě při této akci jsme jedno z takových míst objevili nad fotbalovým stadionem, kudy vede cesta k Jižním Svahům. Škoda jen, že si někteří této klidné oázy, která nabízí úkryt před zraky zvědavých kolemjdoucích, neváží a odhazují zde všemožný odpad.

 

Proč je Zlín skvělé místo?

Vítězslav Pröschl: Do Zlína jsem se přistěhoval z Ostravy a jeden z hlavních důvodů proč jsem se zde usadil je klidné a harmonické město, kde se cítím bezpečně. Mám pocit, že lidé zde mají k sobě blíž. Když se procházím centrem, často se mi stane, že potkám člověka, se kterým jsem se už někde potkal. To ve mně vyvolává příjemný pocit, který si pamatuji z dětství, když jsem trávil prázdniny u babičky na venkově.

Vlado Rácz: Je tu pekné námestie s kaviarničkami, cukrárňami, pub-mi, parky na relax v centre mesta. Je tu univerzitný život, veľká ponuka rôznych záujmových krúžkov a kurzov, takže si každý môže vybrať, v čom sa chce rozvíjať.

Antonina Sokol: Tady ve Zlíně jsou celý den slyšet ptáci, je to nádhera.

Kateřina Zámečníková: Bydlím čtvrtým rokem v baťovském domku a díky zahradě, která je k dispozici se ve mně probudily zahradnické sklony. Vloni jsem začala poprvé v životě vysazovat květiny a letos v tom pokračuji ve velkém. Když vidím, jak záhony naší osmdesátileté sousedky jen kvetou, velmi mě to inspiruje. Také mě baví, jak si se sousedy povídáme, když vyjdeme na ty své zahrádky a sdílíme stejný prostor.

 

Doplňte: Město Zlín je…

Vlado Rácz: Pre mňa je mesto Zlín miesto kde som spoznal nových priateľov a kde sa s nimi stretávam.

Pavel Kočíř: Je to město zeleně díky mnoha zahradám a parkům, které jsou v centru města jako např. baťovská zástavba.

Kateřina Zámečníková: Je zelené, vzdušné, čisté, moderní, někdy až moc klidné, ne moc velké a příjemné pro život.

Zpět na Živou kroniku města Zlína

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?

Kateřina Zámečníková: Budou zelené střechy na baťovských domcích, čímž by se vyřešil odtok dešťové vody do kanálů a zmírnily by se následky po prudkých deštích.
Více kultury a setkávání lidí ve venkovních prostorech hlavně na náměstí. Kde mi nyní chybí v létě zahrádky ke kavárničkám a hospůdkám např. jako v Olomouci. A živější noční život.
Podpora spolupráce organizací mezi sebou a městem.
Dále bych chtěla vidět využitou budovu v centru Zlína na Soudní. Nyní je to ruina, která nedělá městu zrovna dobrou reklamu. A za 10 let snad bude i naše nádraží vypadat moderně a důstojně.

Gabriela Belková: Zmizí billboardy a ostatní do očí bijící reklamní plochy. Vše se bude vyznačovat jednoduchostí, praktičností, skoro až nenápadností. Bude kladen větší důraz na detaily v propojení s přírodou, což bude působit uklidňujícím dojmem.
Město bude podporovat kulturu, sport a zdravý životní styl, který bude propojovat lidi mezi sebou.  Bude se dařit malému byznysu, co se týká kaváren, zdravých cukráren, čajoven, restaurací, vzdělávacích center a klubů, kdy mají lidé blízko k sobě.

 

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?

Kateřina Zámečníková: Větší podpora a rozvoj pracovních příležitostí. A s tím související možnosti bydlení. Také by bylo třeba podpořit kulturní aktivity a možnosti jejich realizací. Chybí mi ve Zlíně např. přednáškové sály, které by byly spíš pro menší publikum a finančně dostupnější. Také by se mi líbilo, kdybychom ve Zlíně měli např. knižní veletrh.

Pavel Kočíř: Oživování a udržování tradičních řemesel formou různých workshopů, festivalů a víkendových akcí.

 

Co byste rozhodně ukázal/a někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?

Vlado Rácz: Pre človeka s mladou rodinkou by som ukázal ZOO Lešná. Pekná je na cyklotrasa Zlín – Lukov.

Gabriela Belková: ZOO Lešná, návštěva divadelního představení, turistika po krásném okolí, večerní koncert s naší filharmonií.

Kateřina Zámečníková: Kromě klasického výhledu z mrakodrapu a parku Komenského, bych vzala kolo nebo koloběžku a projela bych se s návštěvou kolem Dřevnice směrem do Otrokovic. Mám toto místo moc ráda, hlavně na jaře, když ještě není moc horko a vše rozkvétá. Také je skvělá stezka zdraví, kterou jsem si prošla hned, jak jsem se v roce 2014 přistěhovala do Zlína.

 

VYROSTLO JABLKO
Gabriela Belková

Na břehu řeky Dřevnice,
mezi vrchy v malebném údolí,
daří se lidem velice,
v míru žijí, srdce je nebolí.

V dřívějších dobách na stráních,
tolik živo, radosti nebylo.
Sice byl tady slyšet smích,
v botách se tu ale hůř žilo.

Zdejšího lidu předchůdce,
velkou vizi v srdci svém nosíval,
toužil tak po ní velice,
že ji lidem do srdcí zasíval.

Vize se rychle ujala,
rostla v půdě úrodné bohatě.
Práce a píle vyhrála.
Naši lidé chodí jak ve vatě.

Změny se dějí v dějinách,
velcí lidé rodí se v naději.
Život pak roste v rodinách,
ty pak žijí společně raději.

Nové město vyrostlo,
krásné místo, moderní velký Zlín.
Nechceme tady žádné zlo.
Život v Míru, to je Zlín… o něm sním.