Tereza Bařinková
15. týden
11. – 17. dubna 2022
Patnáctou kronikářkou se stala Tereza Bařinková. Kromě toho, že učí na gymnáziu, se stará také o akci Gallery Tour a Gallery Tour Map, kreslí ilustrace a pro galerii Kabinet T. chystá doprovodné a edukační programy. Její volnočasové aktivity jsou ve většině případů propojeny s těmi pracovními. Zajímá se o výtvarné umění i architekturu. Ráda také čte, bez ohledu na žánr, a užívá si procházky v přírodě či plavání v místních lázních.
„Proč je Zlín skvělé místo? Je to otevřený prostor a taky skoro prázdná kniha. Město, které v podstatě napsalo svůj historický úvodník.“
Stáhněte celý deník naší kronikářky a začtěte se!
KE STAŽENÍ: ŽIVÁ KRONIKA – TEREZA BAŘINKOVÁ
Pondělí 11. 4. 2022
Začátek nového týdne je někdy těžká srážka s realitou. Přiznávám, že můj život není vždy růžový, ale to se stává všem. Tento týden byl ale jiný. Po neděli jsem se cítila odpočatá, protože víkend jsem strávila doma s milovanými dětmi. Hned v pondělí ráno jsem měla v osm hodin sraz s žáky střední školy, na níž učím, před Krajskou galerií ve Zlíně. Společně jsme navštívili edukační program k výstavě Francisco Goya: Caprichos – Rozmary. Goyovy grafické cykly jsou podle mého názoru pořád aktuální.
Úterý 12. 4. 2022
Tento týden je tak krásně, že dokonce poprvé od začátku války na Ukrajině zapomínám číst zprávy a cítím lehkou úlevu. Denně se vydávám na procházku a sleduji, jak vše nejen na Jižních Svazích pučí a kvete.
Každý den se chvilku procházím a dívám se a cestou do práce si intenzivně uvědomuji, jak Zlín teprve nedávno vyrostl na zelené louce, pastvinách a v sadech. Atmosféru volného, otevřeného prostoru tu cítím pořád a vnímám zde i řád, který sem vnesl skrze architekturu Tomáš Baťa s F. L. Gahurou. Zároveň si v souvislosti s výročím sedmi set let od první písemné zmínky o Zlíně více skládám historickou mozaiku o městě, v němž letos bydlím dvacátým rokem.
Středa 13. 4. 2022
Tento týden vyšla Gallery Tour Mapa, kterou vydáváme již od roku 2019. V této brožuře informujeme veřejnost o současném umění, výstavách, vernisážích a akcích ve Zlíně. Najdete v ní program galerie Kabinet T., Galerie Optika Zlín, GAG – Galerie Garáž, Galerie Komnata Zlín, G18 Gallery, Galerie evangelického kostela, Galerie Hvězdárny Zlín, Galerie Václava Chada, Photogether Gallery, a Výtahu Space.
Na facebookových stránkách gallerytourzlin sdílím také akce Infopointu baťovského bydlení, Památníku Tomáše Bati, ale i další události, které reflektují soudobé umění nebo architekturu Zlína.
V Gallery Tour Mapě se věnuji redakci a také se podílím na její distribuci, což znamená stovky pěších kroků po chodnících města a několik káv v místních kavárnách. Ráda cestou ze školy procházím parkem Komenského, do přilehlých podniků rozdám mapky a dám si rovnou dobrou kávu. Kéž by takových míst bylo ve Zlíně víc.
Čtvrtek 14. 4. 2022
Čtvrteční den jsem strávila především v galerii Kabinet T., kde proběhla vernisáž výstavy Děláme to stejné švýcarských autorů Susanne Schar a Petera Spillmanna.
Účastnil se jí dokonce i velvyslanec ze Švýcarska. Je pro mě vždy velmi obohacující, když se na akcích mluví vícejazyčně. Tento týden jsem v centru Zlína slyšela několikrát také francouzštinu, němčinu, angličtinu a ukrajinštinu, což mi dělá velkou radost.
Pátek 15. 4. 2022
Tento týden mám čas jen tak bloumat městem. Dnes mi dělala společnost starší dcera. Povídaly jsme si o všem možném – o architektuře, umění, o tom, co by se dalo zlepšit a co se nám ve Zlíně líbí. Shodly jsme se na tom, že bychom velmi uvítaly, kdyby se co nejdříve změnilo autobusové a vlakové nádraží. Často odtud totiž cestujeme a přijíždí sem za námi také naši přátelé a známí.
A co se nám líbí? Jednoznačně architektura od Evy Jiřičné, povedená rekonstrukce Památníku Tomáše Bati a park Komenského. Já se aktuálně těším i na nový centrální park na Jižních Svazích s novým vodním biotopem a lávkou. Cestou po centru města jsme se stavily do kavárny Archa, kde se mi líbí obraz od Svatopluka Slovenčíka, jednoho z mých oblíbených umělců, který patřil ke zlínskému okruhu.
Sobota 16. 4. 2022
Dnes mám čas si koupit novou knihu a jít si zaplavat. Je den jako stvořený na odpočinek a klid.
V knihkupectví jsem se rozhodla pro dvě knihy od autorky, s níž jsem nedávno slyšela rozhovor. Témata, o kterých píše, mě zaujaly. Jde o Radku Denemarkovou a její knihy Peníze od Hitlera a Hodiny z olova. První pojednává o bolestných kapitolách poválečné střední Evropy a druhá je rozsáhlým románem inspirovaným autorčiným pobytem v Číně.
A poté jsem si šla zaplavat do místních lázní. Mám na nich ráda, že jsou tak velké, až nikdy neplavete v přeplněném bazénu.
Neděle 17. 4. 2022
O víkendu jsme se vydali na výlet. I v blízkém okolí je spousta krásných přírodních míst i měst. Dnes jsem s přítelem navštívila Kroměříž, kde jsme si užili romantickou procházku Květnou zahradou a Podzámeckým parkem a zašli hádejte kam…? Do kavárny! Rutinní život je potřeba prokládat chvílemi, které nám připomínají čas prázdnin a dovolených.
Kde jste tento týden byla a co jste navštívila?
Kromě pobytu doma na Jižních Svazích jsem v tomto týdnu navštívila Krajskou galerii Zlín, kde jsem se společně s žáky GJS Zlín zúčastnila edukačního programu k výstavě Francisco Goya: Caprichos – Rozmary. Mám ráda kávu, takže jsem zavítala také do Café Bistro Park a kafírny Zlaté zrnko.
Nechyběla jsem ani na vernisáži k výstavě Děláme to stejné v galerii Kabinet T. Během týdne jsem si stihla dopřát také své oblíbené plavání v lázních a vydala se s přítelem do Kroměříže, kde jsem navštívila Květnou a Podzámeckou zahradu.
Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?
Především krásné jarní počasí. Slunečné dny mi dodávají energii.
Co Vám udělalo tento týden radost?
Těší mne, že jsem zatím v tisku naší nové Gallery Tour Map nenašla žádnou chybu. Tiskovinu si mohou milovníci umění opatřit na spoustě míst po celém Zlíně.
Radost mi dělá také rozkvetlé a zelenající se město a spousta dalších maličkostí, třeba nová kniha nebo vaření, u kterého relaxuji.
A také to, že jsem poslední dny neměla čas číst znepokojující zprávy o dění na Ukrajině.
Prožila jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
Mou oblíbenou architekturou ve městě je Památník Tomáše Bati. Právě on ve mně vyvolává velmi intenzivní pocity, a to dlouhodobě. Když jsem si poprvé v patnácti letech uvědomila jeho existenci, to byl rok 1992, nemohla jsem pochopit, jak je možné, že tuto stavbu nikdo nevrací do původního stavu. V té době jsme do Památníku chodili na koncerty či do galerie. Opravdu mě znepokojoval stav této úchvatné budovy. Dnes už víte, jak to dopadlo. Od roku 2019 je Památník klenotem zlínské architektury.
Intenzivními okamžiky jsem ve Zlíně samozřejmě prožila také při narození mých dětí v místní porodnici. Vynechat nemohu ani první Gallery Tour v roce 2017. Kvůli vydatnému dešti tehdy zapadl náš autobus před Čiperovou vilou do bláta tak, že už neodjel. Ale naštěstí nám DSZO poslal náhradní spoj. Výrazným zážitkem byla i příprava výstavy Marka Thera v galerii Kabinet T., kde jsem několik dní obšívala celý vnitřek galerie. A každoročně se velmi těším na maturitní práce žáků z výtvarné výchovy na GJS Zlín.
Objevila jste tento týden nějaké nové místo ve Zlíně?
Vzhledem k tomu, že ve Zlíně žiji již dvacátým rokem, mám město poměrně prochozené, takže jsem v tomto týdnu žádné nové místo neobjevila.
Proč je Zlín skvělé místo?
Je to otevřený prostor a taky skoro prázdná kniha. Město, které v podstatě napsalo svůj historický úvodník.
Doplňte: Město Zlín je…
klid a řád.
Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?
Na stejném místě jako teď a snad s větším počtem obyvatel.
Doufám ale, že za jednu dekádu dojde k opravě nádraží a rekonstrukce se dočká také zámek a jeho okolí. Ve městě přibudou nové obytné domy a dojde k renovaci dalších budov v továrním areálu, městských domů a také Trantírkova domu či Velkého kina. Zároveň si přeji, aby se ze Zlína stalo více multikulturní prostředí.
Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?
Přála bych si, aby se ze Zlína stalo místo, které bude přitahovat nejen mladé lidi na studium. Abychom byli multikulturním městem, které může lidem nabídnout nekonečné možnosti a širokou škálu kulturního vyžití. Uvítala bych ještě více kaváren, klubů a restaurací se zahrádkami. Zároveň si přeji, aby zde vyrostly další mrakodrapy a město dalo prostor současné architektuře. Zlínu by prospěla také další vodní plocha i fontány či botanická zahrada v pěším dosahu centra města.
Zlín je branou na Valašsko a mohl by být více dynamický a stát se moderní branou nejen k tradicím regionu, ale i k neopakovatelným zážitkům. Představte si, jak by dnes Zlín vypadal, kdyby neproběhla druhá světová válka a období totality. Pravděpodobně by byl obchodním, průmyslovým a zároveň kulturním centrem.
Co byste rozhodně ukázala někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
Vzala bych ho na Budovu 21, odkud je vidět celé město jako na dlani. Celý týden bychom pak poznávali Zlín, pak se vypravili do okolních měst – Uherského Hradiště, Vizovic, Napajedel, Kroměříže a Luhačovic.