Foto: Kryštof Fadler

Jan Fadler

2. týden

10. – 16. ledna 2022

Druhý týden výročního roku zachytil Jan Fadler. Tento kronikář, povoláním policista, rád cestuje, poslouchá hudbu, zajímá se o rally i hokej a v oblibě má také cyklistiku a florbal. 

700_zlata

Dělám 20 kliků a pár rychlých cviků na břicho a záda, načež si pouštím z repráků Libertango – skladbu, kterou si podle knihy Markéty Pilátové s oblibou pouštěli ve vile Jana Antonína Bati při jeho vyhnanství v Jižní Americe. Přidávám na hlasitosti a obracím svou pozornost na dnešní plány.
Fofrem si nazouvám boty, beru batoh a už od dveří mávám k autu. Z Trojanovic, do kterých míříme, vede lanovka až nahoru na Pustevny, ale my se vydáváme pěšky po silnici. Je -8 °C, fouká studený vítr, ale za horou už vyšlo slunce a my se těšíme z předpokladu, že bude nahoře výborná viditelnost.

Zaujal vás deník našeho kronikáře? Stáhněte si jej a začtěte se!
KE STAŽENÍ: Celá Živá kronika Jana Fadlera

Kde jste tento týden byl? Co jste navštívil?

Z tohoto týdne jednoznačně podtrhuji návštěvu Pusteven a přilehlých turistických cílů se skupinou přátel.  Nová chata Libušín je opravdu nádherná, ale ještě více mi učarovalo kouzlo tamní přírody za slunečného zimního dne.

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?

Tuto otázku si dovolím vztáhnout na celý svět. V hlavě utkvěly záběry výbuchu podmořské sopky u souostroví Tonga. Ne že by se snad jednalo o něco mimořádného, ale zmíněné záběry byly vskutku impozantní a fascinující. Zapůsobilo to na mě.

Co Vám udělalo tento týden radost?

Hokej. Mám vždy obrovskou radost, když nám počasí dopřeje hokej na zamrzlém rybníku. Pro mě s kamarády je to každoroční tradice, kterou udržujeme už od dětství. Jen škoda, že je silná vrstva ledu na rybniční hladině čím dál vzácnější jev.

Prožil jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?

V tomto týdnu se mé intenzivní zážitky nepojí s městem, ale spíše s okolím. Ať už se bavíme o výše zmíněném hokeji, který jsme si dopřáli v Lukově, nebo výletu na Pustevny.

Objevil jste tento týden nějaké nové místo ve Zlíně?

V důsledku mé pracovní náplně mám již naše město prozkoumané velmi dobře, a tak je náročné objevovat nová místa.

Proč je Zlín skvělé místo?

Zlín mě dodnes fascinuje svým vstřícným přístupem k zeleni. Za přírodou sice vyrážím jinam, ale i tak na mě pokaždé silně zapůsobí například Centrální park Jižní svahy nebo velmi zdařilá rekonstrukce parku Komenského. Myslím, že si někteří místní ani neuvědomují, jak svobodně se ve svém městě můžeme cítit! V porovnání s mnohými historickými městy máme k dispozici nadstandardní životní prostor.

Doplňte: Město Zlín je…

Domov. Čím víc jsem toho nacestoval po světě, tím raději se vracím domů.

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?

Budoucnost je nemožné predikovat, a tak si dovolím spíše vyjádřit naději. Doufám, že se nám všem bude ve Zlíně i za 10 let dobře žít, že se z centra postupně ztratí některá nevzhledná místa, jako je třeba budova bývalého soudu, a že naše město bude obecně v rozpuku, nikoliv v úpadku.

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?

Městu by velmi pomohlo, kdyby se postupně podařilo vyřešit problémy s dopravou a parkováním, které Zlín sužují. Vím, že se připravují některé důležité dopravní projekty, tak doufejme, že se jich do deseti let dočkáme. Věřím také, že by rozvoji města pomohlo dobré dálniční spojení se zbytkem regionu. Město by mělo využít všech dostupných možností a pokusit se uspíšit přípravu a stavbu dálnice D49 směrem k příhraničním oblastem u slovenských hranic.

Co byste rozhodně ukázal někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?

Jednoznačně by měl takový člověk navštívit Památník Tomáše Bati. Je to ikonické místo, definice Zlína, a nepochybně také architektonicky velmi zajímavá a významná stavba. Dále bych do programu zařadil návštěvu zoologické zahrady a zámku Lešná, které můžeme právem považovat za klenot celé Moravy. K tomu bych přidal návštěvu kostela Narození Panny Marie ve Štípě. Pro duchovní je to mimořádně významné místo.

Zpět na Živou kroniku města Zlína