IMG_1868

Markéta Pášmová

21. týden

23. – 29. května 2022

Dvacátou první kronikářkou výročního roku se stala Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu pro děti a mládež. Narodila se do filmařské rodiny a ačkoliv ji jako dítě filmový svět tolik nelákal, teď ním žije. Na Zlín Film Festivalu začínala jako produkční, později se stala vedoucí programového oddělení a po odchodu dlouholetého ředitele Petra Kolihy se v roce 2014 stala programovou, později uměleckou ředitelkou festivalu.

700_zlata

Největší radost mi udělala ohromná účast všech Zlíňáků, kteří přišli, bavili se a užívali si festival. A radost mi vždy dělají i naši zahraniční hosté, kteří jsou Zlínem uchváceni.

Pondělí 23. května
Festivalové přípravy vrcholí. Poslední schůzka s technickým oddělením, která se týká stavu filmů, je tady. Máme všech 276 filmů ze 49 zemí? Mají všechny anglické titulky? Pracujeme s téměř 35 jazyky, tím pádem každý zahraniční film musí mít anglické titulky, abychom film mohli přeložit do češtiny. Máme sice zdatné překladatele, ale afghánsky, finsky, dánsky nebo srbsky nemluví úplně každý. To bychom opravdu museli mít ohromný tým. Letos to vypadá, že máme 2 dny před začátkem festivalu 99 % filmů. A to je úspěch!! Čekáme ještě na dvě světové premiéry, které jsou tak čerstvé, že přiletí přímo z postprodukčního studia k nám. Teda doufáme v to. Naštěstí už nám filmy neposílají poštou (nebo alespoň velkou část z nich), ale uploadují na server. Teda když se jim to podaří. Občas je to taky oříšek. Tak žhavíme dráty do Indie. Mám skvělý tým!! Díky vám všem, kočičky!!

Úterý 24. května
Hodiny ukazují 05.50 a my odjíždíme s Čestmírem Vančurou do Brna do televize. V Dobrém ránu dnes prezentujeme festival. Vždycky je tam moc příjemná atmosféra. Jsme tu často, všichni se tu známe. A navíc mají skvělou paní kuchařka, která během vysílání připravuje dobroty a recepty pro diváky. Dnes je to bylinkové vaření, takže zdravé. Po cestě domů probíráme náladu v týmu a s uspokojením konstatujeme, že je nevídaně pozitivní. Skoro to vypadá, jako bychom měli všechno hotové. Tak jen doufám, že to není klid před bouří. Usínám s klidem v duši. Dnes naposledy doma ve své posteli. Poslední klidná noc.

Středa 25. května
Stěhujeme se do hotelu Zlín. Prostě se jmenuje Zlín. Pro řadu hostů je to skvělá novinka, kterou kvitují. Patnáct let jezdili do hotelu Moskva a teď najednou Zlín! Konečně! Stejně to ale nedávám, protože pro mě je to prostě Moskva. Tak snad to v průběhu týdne nějak přeladím. Odpoledne začínají najíždět první hosté, většinou zahraniční porotci. Následující den v 10 hodin je čeká slavnostní zahájení. Jsou uchváceni! Pohled od hotelu otevírá úžasné zlínské panorama. Nevídané. Tohle prostě nikdo nemá. Baťovská architektura, funkcionalismus, čisté linie. A to ještě zdaleka neviděli všechno. Počasí moc nepřeje. Snad nám prší štěstí. Festival začíná oficiálně ale zítra. Snad se do té doby počasí umoudří. Odpoledne stavíme festivalovou sochu před Kongresovým centrem. A fotíme se. Taková ta fotka před a po.

Čtvrtek 26. května
Tak je to tady! Dnes je ten den, pro který pracujeme skoro celý rok. První festivalový den. Vítá nás slunce, ale teplo vypadá jinak. Hotelovou snídani vynechávám, čeká mě totiž snídaně s účastníky tiskové konference. Příjemná konverzace, pan hejtman je ve výborné náladě. Přidávají se pan primátor a pan rektor. Tiskovka probíhá hladce a nese se v pozitivním duchu. Snažím se nebýt vážná, jsme přece festival pro mladé, tak trochu uvolněnosti. Do Kongresového centra se hrnou davy dětí. Promítáme slovensko-česko-belgický film Cesta do Tvojzemí. Světová premiéra! Jsme fakt první diváci! Tvůrci filmu jsou nadšení. Parádní červený koberec před Kongresákem zahajují již tradičně Danuška Morávková a Honza Čenský. K festivalu patří už 20 let. A fakt se máme rádi. Tak díky, kamarádi.

Pátek 27. května
Den druhý a začíná se to opravdu rozjíždět! Lidi chodí do kina! Jsme neskonale nadšeni, protože to je to, proč festival děláme. A oni fakt přišli. Odpoledne i večer. Dnem rezonuje švýcarsko-francouzsko-ukrajinský film Olga. Od 10 hodin mě čeká moderace projektu FILMTALENT PITCHING FÓRUM. Deset studentských filmů se prezentuje před odbornou porotou. Pokouší se získat finanční podporu. Nálada houstne, protože Václav Marhoul je opravdu nekompromisní. Má za sebou léta zkušeností a stovky prezentací před těmi nejvlivnějšími filmovými agenty světa. Mezi prezentujícími vládne stísněná atmosféra. Ale dostanou spoustu cenných rad do života. A zadarmo! Neskutečný zážitek. Nakonec odchází 9 projektů z 10 se 100 % podporou. A jak se říká: těžce na cvičišti, lehce na bojišti. Večer se vítáme se zahraničními kolegy. Vidíme se skoro po 3 letech. Konečně! Noc je optimistická, šťastná a opojná.

Sobota 28. května
Od rána industry maraton. Industry program je určen filmovým profesionálům. Začínáme literaturou. Sezvala jsem do Zlína pět spisovatelů, kteří prezentují své knížky producentům, aby je zfilmovali. Producenti totiž tvrdí, že nejsou náměty, a proto se netočí filmy pro děti. To je ale mýlka. Knížky jsou, krásné a je jich spousta. Třeba úžasný Jan Sovák, akademický malíř a spisovatel. Žil léta v Kanadě. Je jedním z nejlepších paleoartistů. Tak se v anglosaských zemích označují kreslíři pravěku. Obdiv! A díky za setkání, bylo to moc příjemné. Taky díky Pavlu Mandysovi, spoluzakladateli Magnesie Litery, který projekt kurátoruje a vede. Házím do sebe oběd – obklopena těmito úžasnými lidmi a bohužel musím prchat. Čeká mě další akce – mezinárodní koprodukční fórum. Chceme tím pomoci českým producentům, aby našli partnery v zahraničí a mohli si popovídat o svých projektech s nezávislými odborníky. Končíme v 18 hodin večer. Jedu na Ateliéry, kde se dnes slavnostně otevírá STODOLA, původní ateliér – budova číslo jedna ve filmovém studiu! Po mnoha letech nečinnosti a chátrání ji zachránili dva skvělí muži: Petr Babinec a Libor Nemeškal z Kouzelné. Všichni jsou nadšení! Moc jim fandím a držím palce. Kolem 11 hodin upadám do sladkého spánku. Musím načerpat sílu, jsme teprve na začátku. Dobrou.

Neděle 29. května
Celodenní konference Kino za školou o audiovizuální výchově a možnostech pro učitele. Je plno a všechny to zajímá. Máme i hosty ze zahraničí – inspirace je vždycky fajn. Ve 13 hodin začíná dražba filmových klapek. S Čestmírem Vančurou vítáme účastníky a děkujeme. Uvádím film, který jako jeden z mnoha vznikl díky podpoře. Má hezké jméno: „Máma má vždycky pravdu“. Bohužel nemůžu sledovat průběh dražby, protože musím přednést svůj příspěvek ke konferenci Kino za školou. Mluvím o portálu ZLÍN FEST SCREEN, který jsme založili a od počátku roku 2022 na něm nabízíme učitelům a žákům filmy a didaktické materiály k filmům. Od 17 hodin začíná setkání Festival Community. Představuje se 23 festivalů z celého světa. Tady ve Zlíně! Jsme festivalová rodina. Pomáháme si, inspirujeme se vzájemně a spolupracujeme. Od Indie, Kanady a Íránu až po Řecko, Belgii či Polsko. Do Zlína všichni míří rádi, protože jsme opravdu největší. A jsme jiní. Takový festival nemá nikdo na světě. Pak mě čeká večeře se zahraničními účastníky scenáristického workshopu Kids Kino Lab. Sedím naproti Philipovi LaZebnikovi. Napsal scénáře k Pocahontas, Princi Egyptském a dalším krásným pohádkám. Prostě legenda! Samozřejmě bez hvězdných manýrů.

Zpět na Živou kroniku města Zlína

Kde jste tento týden byl/a? Co jste navštívil/a?

Tento týden jsem strávila na 62. ročníku Zlín Film Festivalu. Navštívila jsem všechny doprovodné programy, byla jsem v kinosálech a setkávala jsem se s hosty festivalu.

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?

V hlavě mi nejvíce utkvěla skvělá zlínská atmosféra. Plné parky, náměstí i kinosály.

Co Vám udělalo tento týden radost?

Největší radost mi udělala ohromná účast všech Zlíňáků, kteří přišli, bavili se a užívali si festival. A radost mi vždy dělají i naši zahraniční hosté, kteří jsou Zlínem uchváceni.

Prožil/a jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?

Intenzívní zážitky prožívám většinou při pohledech na Zlín během setkání ve výškách, pohledy ze střechy zlínského mrakodrapu – 21. budovy nebo z Obchodního domu. Jsem pyšná, že máme krásné město s jedinečnou historii a architekturou.

Objevil/a jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?

Novým místem je pro mě 61. budova v továrním areálu, která hostila skvělou výstavu zlínského designu.

Proč je Zlín skvělé místo?

Zlín je skvělé a bezpečné místo pro rodinu, ideální místo pro konání festivalu. Vše je na dosah, lidé se potkávají v parcích, náměstích a ulicích.

Doplňte: Město Zlín je…

Město Zlín je město, kde jsem se narodila, vychovávám zde své děti a snažím se svou prací dělat radost jeho obyvatelům.

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?

Za 10 let vidím Zlín jako bezpečné, moderní a kulturní město s bohatou nabídkou pracovních příležitostí a dobrou infrastrukturou.

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?

Rozvoj města nepochybně zkvalitní dobrá dopravní infrastruktura a nabídka pracovních příležitostí, aby Ti, kteří zde vystudovali, své zkušenosti zúročili a zůstali zde.

Co byste rozhodně ukázal/a někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?

Rozhodně bych novým návštěvníkům ukázala unikátní architekturu, představila jim myšlenky baťovských principů, včetně historie filmového studia. Zlín má také nádhernou přírodu, kterou je obklopen.