_ROM7379

Kateřina Šedá

23. týden

6. – 12. června 2022

Třiadvacátý týden výročního roku zaznamenala česká umělkyně Kateřina Šedá. Absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vladimíra Kokolii a její práce má blízko k sociální architektuře. Zlínu k narozeninám navrhla unikátní projekt Z nohy na nohu. Kam se boty během červnového týdne vydaly a co zažily? To se dozvíte v kronice!

700_zlata

„Na úterní noc si boty zamluvila paní, která má ráda noční vycházky. Boty však tentokrát zažily nevídanou věc – společně s paní dorazili i příslušníci městské policie, kteří nám tvrdili, že je celostátně pohřešovanou a hledanou osobou. Díky botám se ji vlastně podařilo vypátrat.“

Kde jste tento týden byla?
Pořád na cestě… na cestě po Zlíně. Prostřednictvím originálního páru bot, které jsem navrhla v rámci projektu u příležitosti 700. výročí Zlína, jsem se postupně dostala na místa, o kterých jsem vůbec neměla tušení. Boty pomocí kamer snímaly kroky obyvatel účastnících se projektu a dění ve svém okolí streamovaly. Místní tak měli možnost ukázat svoje oblíbená místa, provést svým domovem nebo se třeba pochlubit úrodou na zahradě. Stejně tak mohli na něco ve městě upozornit nebo se někomu nahlas omluvit.

Co jste navštívila?
Během jediného týdne jsem se díky těmto botám ocitla na desítkách míst – v divadle, na hřbitově, v psím útulku, v galerii, v ZOO, na Technologické fakultě UTB, ve filmových ateliérech na Kudlově, na koncertě filharmonie nebo v kostele sv. Filipa a Jakuba. V rámci bonusů jsem se taky ocitla na manikúře nebo se svezla na popelářském autě. Myslím ale, že není ani tak podstatné, které místo navštívíte, ale jakým způsobem se na něho dokážete podívat. A vidět svět z perspektivy cizích kroků je pro většinu z nás dost překvapivá věc.

Co vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?
Na úterní noc si boty zamluvila paní, která má ráda noční vycházky. Boty však tentokrát zažily nevídanou věc – společně s paní dorazili i příslušníci městské policie, kteří nám tvrdili, že je celostátně pohřešovanou a hledanou osobou. Díky botám se ji vlastně podařilo vypátrat.

Co vám udělalo tento týden radost?
Nejvíc mě potěšil děkan Technologické fakulty Roman Čermák, který si zarezervoval bonusovou jízdu v botách na popelářském autě. Skutečně si to užil a jen co si sundal boty, které celý zážitek streamovaly, běžel zpět na univerzitu, kde byl jmenován děkanem na další čtyři roky.

Prožil/a jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
Dost intenzivním zážitkem je pro mě právě realizace projektu, který vyžaduje aktivitu a výrazné zapojení veřejnosti. Lidé mají rádi především pasivní kulturu, kde po nich nikdo nic nechce – jdou do divadla, do kina, na koncert. Já po nich ale chci výrazné zapojení, což s sebou vždycky nese riziko, že to nepůjde podle mých představ. Výsledek je pak dobrým ukazatelem toho, jak místo, kde projekt probíhá, funguje v rámci vzájemné spolupráce, a nakonec je i svědectvím o fungování celé společnosti.

Objevil/a jste tento týden nějaké nové místo/místa ve Zlíně?
Vzhledem k tomu, že ve Zlíně nebydlím, byla pro mě každá cesta po městě svým způsobem objevná. Ale mnohem víc než jednotlivá místa ve Zlíně mě zajímal prostor mezi lidmi a způsob jejich komunikace.

Proč je Zlín skvělé místo?
Celou dobu se zabývám tím, jaký Zlín vlastně je, a odpověď na to hledám společně s účastníky projektu. Mým úkolem nebylo obhájit pro Zlín „titul“ skvělého místa, ale přijít na to, jak vlastně funguje v rámci každodenních vztahů a jak by se ty vztahy mohly ještě zlepšit. A v tomhle máme všichni velké rezervy.

Doplňte: Město Zlín je tady: www.znohynanohu.cz

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?
Jak bude přesně vypadat, nevím, ale myslím si, že ho čeká to, co řadu jiných měst. Cesta do budoucna už není lemovaná jen opravenými silnicemi a novou výstavbou, objevily se na ní i obavy ze ztráty věcí, které nám dřív přišly samozřejmé. Postupně se ukazuje, že nestačí opravit náměstí, aby se na něm lidé více potkávali, nestačí ani opravit chodníky, abychom našli správný směr. Ke štěstí nám nepomůže větší auto, ale to, že v tom stávajícím svezeme souseda. Nepotřebujeme ani větší domy, ale více chuti je společně sdílet.

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle vás mohlo ještě podpořit?
Nezabývat se tolik věcmi, ale spíše vztahy. A také do nich dostatečně investovat.

Co byste rozhodně ukázal/a někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
Záměrně bych ho nechala se ve městě ztratit. To je nejlepší metoda, jak něco skutečně objevit.

PONDĚLÍ 6. 6. 2022
01:10 Nechápu, jak jsem si mohla myslet, že boty budou po Zlíně nepřetržitě chodit 3 měsíce. Máme za sebou pár dní a jsme všichni vyčerpaní jak při maratonu. Vždyť to taky maraton je. 🙂
07:56 Jdu do KRABICE OD BOT (tak říkáme našemu předávacímu místu na náměstí Míru). Čeká nás další náročný týden projektu Z NOHY NA NOHU, ve kterém si originální boty střídají jednotliví obyvatelé města. Každý jejich krok snímají kamery umístěné přímo v botách a díky tomu jejich cestu vidí živě úplně všichni.
Občas se ale stane, že někdo vůbec nepřijde, někdo zas přijde pozdě, jiný si cestu zkrátí… a tak musíme nonstop hledat náhradníky, kteří si boty obují a někam vyrazí. Dneska budou boty celý den na univerzitě, tak si je tam účastníci vzájemně předají sami.
08:05 Boty už jsou na UTB a dneska projdou celou Technologickou fakultu.
09:12 Volá další člověk, že domluvený termín na půjčení bot musí zrušit.
12:44 Zaměstnankyně UTB se chystá na manikúru do salonu TIP TOP, což je jeden z našich bonusů.
13:00 BOTY NA MANIKÚŘE
14:06 Boty jsou zpátky na univerzitě a provádějí nás řadou místností a studentským životem obecně.
15:07 Někteří účastníci si stěžují, že je boty při delší chůzi tlačí. Snažím se tak s designéry vymyslet, jak je vylepšit.
Katko, lidi si často vymýšlí a všechno jim vadí. Víš, jak se říká Zlínu? Vesnice s trolejbusem!
19:50 Děkana Technologické fakulty UTB Romana Čermáka čeká brzo ráno jedinečný zážitek, jízda na popelářském autě, bere si tedy boty na noc k sobě domů.

ÚTERÝ 7. 6. 2022
1:00 Boty jsou na návštěvě u děkana.
5:58 Děkan obouvá boty a čeká u KRABICE OD BOT na svůj bonus.
6:00 JÍZDA NA POPELÁŘSKÉM AUTĚ
BONUS:V této hodině můžete celému městu ukázat, jak vypadá jízda na popelářském voze! Technické služby Zlín nabídly možnost představit město z jejich pohledu.
6:06 Děkan se seznamuje s popeláři a začíná jejich společná šichta.
6:29 Děkan zdraví kolemjdoucí a chlubí se jim svou novou profesí.
6:54 Čeká nás poslední popelnice a předání bot, které děkanovu „směnu“ streamovaly.
Nebylo to náhodou, že jsem se přihlásil o tento bonus, popelář bylo první povolání, o kterém jsem uvažoval asi ve třech letech. Co mě mile překvapilo, byla interakce s pány závozníky i s panem řidičem. Jsou to lidé, kteří svou práci mají rádi, dělají ji s elánem a nadšením. Byl to skvělý zážitek.
7:06 Do bot se přezouvá turista Šimon a vyráží na svoje oblíbená místa.
Zlín mi přije úplně zabitej, nic se tady pro mladý neděje. Je to dobrý místo pro rodiny s dětma, ale pro mladší? Stěhuju se do Brna“.
7:20 Šimon nás provází místním hřbitovem.
14:15 Boty obouvá herec Městského divadla Zlín Marek Příkazký: „Doufám, že někoho bude zajímat můj den. Třeba to, jak venčím psa. Teď mám natočený důkaz, že po něm sbírám bobky.“
15:10 Do Městského divadla Zlín přijíždějí herci z Dejvického divadla.
15:20 Vypadl nám signál, takže nic nevidíme.
23:30 Ke KRABICI OD BOT přichází paní V., která má v plánu ukázat nám Zlín v nočních hodinách, ale spolu s ní přichází i příslušníci městské policie, kteří tvrdí, že paní je pohřešovanou a hledanou osobou.
0:30 Probíhá výslech. Díky našim botám se skutečně podařilo vypátrat osobu, po níž bylo vyhlášeno celostátní pátrání!
0:47 Paní V. odchází s policií a my hledáme někoho, kdo by nás v botách provedl nočním Zlínem.

STŘEDA 8. 6. 2022
01:06 Náhradníka nemůžeme tak pozdě v noci najít, takže musíme vyrazit sami.
08:25 Snídáme v Kočičí kavárně, kde v botách obsluhuje servírka.
12:11 Jsme s botami v Krajské galerii výtvarného umění, čeká nás dvouhodinová prohlídka.
17:07 Vstoupili jsme do světa zvířat – boty si vzali majitelé Zverimexu.
18:21 Svůj sen si dnes v botách díky našemu bonusu splní paní Kateřina – dostane se na koncert do Kongresového centra.
18:30 BOTY S FILHARMONIÍ
BONUS: V unikátním projektu ABBA Symphonic Show dojde k zajímavému propojení zvuku symfonického orchestru a rockové složky podpořené zpěvem vokální skupiny Happyband.
21:00 Recepční na Technologické fakultě UTB začíná kontrolovat svůj rajon. Boty mu budou dělat společnost po celou noc.

ČTVRTEK 9. 6. 2022
09:12 Jsme součástí pracovního půldne na stavbě. Boty si obuli architekti ze společnosti Ellement architects.
09:15 Architektka Jitka Ressová: „Zlín jsem si oblíbila díky jeho částem. Baťovské čtvrti, tovární areál a Gahurův prospekt. Když jsem chodila přes Letnou na umprumku, tak jsem se vždycky dívala na ty baťovské domky a měla jsem přání nahlídnout dovnitř. Zvenku se zdá, že ty domky jsou úplně stejné, ale jak se ukázalo, vevnitř je každý jiný, mají jinou atmosféru. Rozpor té stejnosti, která se jeví na první pohled, a té různosti, která je skrytá za jednotnou slupkou, mě fascinuje dodnes.
12:11 Zlínský nadšenec Vašek nás bere na dlouhou vycházku po městě a okolí. Ukazuje nám Kudlov, lesy, zimní stadion, lesní hřbitov…
14:35 Vašek se po dlouhé, téměř tříhodinové túře vrací do centra a pociťuje mírnou únavu, dává si krátkou přestávku v parku Komenského.
16:15 Začíná pršet.
23:00 Dnešní noc zase patří recepčnímu Technologické fakulty UTB, který si boty oblíbil.

PÁTEK 10. 6. 2022
8:36 Boty si obul pan Daniel, který se vydává směrem k filmovým ateliérům – má dnes slíbenou soukromou prohlídku míst, kde vytvářel své filmy například Karel Zeman: „Je bezva, že to tam můžu poznat. O ateliérech jsem četl, ale nikdy jsem tam nebyl!“
9:00 BOTY VE FOTOATELIÉRU
BONUS: Přijďte do zlínského fotoateliéru Kouzelná produkce a nechte se vyfotit v těchto jedinečných prostorech.
11:35 Dnes budou boty v roli svědka, Petr se chystá požádat svou milou o ruku.
14:00 Hraje hudba, Petr vytahuje krabičku s prstýnkem a je to tu!
14:23 „Žádost o ruku mojí přítelkyně jsem chtěl zdokumentovat, a tak jsem si vybral váš projekt Z nohy na nohu. Aby co nejvíce lidí mohlo vidět, jaké obrovské štěstí mám, když můžu požádat o ruku tak nádhernou osobu, jako je Zlatka.“
17:00 Pan Mário jde na Noc kostelů.
BONUS: Navštivte v tuto hodinu kostel sv. Filipa a Jakuba a pozvěte tak veřejnost na Noc kostelů. Farář s vámi při této významné události zapálí symbolickou svíci a posvětí vaše nové boty.
19:10 Až do nočních hodin jsme v Galerii Garáž na Burešově ulici.

SOBOTA 11. 6. 2022
9:00 BOTY S HODINOVÝM MANŽELEM
BONUS: Proveďte nás svým osobitým domovem a za odměnu využijte nabídky hodinového manžela pana Poláška, který vám v tuto dobu pomůže doma cokoliv opravit!
9:10 Pan Polášek se pouští do opravy poličky u paní Evy, která si bonus s hodinovým manželem rezervovala.
10:49 Boty si vzal spolek Monoskizlin, budou v plaveckém bazénu.
12:35 … a teď jsou na koloběžkách.
17:30 BOTY NA KONCERTĚ
BONUS: Zapomeňte na denní povinnosti a nechejte boty relaxovat na koncertě Blízko nebe, který se odehraje na střešní terase budovy číslo 14!
22:00 Dnešní noc patří místní trafice, která funguje nonstop, a chodí sem spousta místních!

NEDĚLE 12. 6. 2022
8:54 Skatepark Broučkova: Boty si nasazuje Matěj, bývalý mistr Evropy v jízdě na koloběžce, a má v úmyslu předvést nám na rampách své dovednosti: „Ve vrcholové jízdě na koloběžce jsou takové dvě hlavní disciplíny: parkour a street. Jsou také dva typy závodů, jeden se jezdí v obřích skateparcích, kde jsou obrovské rampy, a tam se hodnotí plynulost, originalita provedení triku, pak také výška, tedy jak je trik nebezpečný, a pak taky čistota. Jestli se vám někde nezadrhlo kolečko. A ten street, ten se jezdí třeba v Barceloně, asi nejlepším městě pro skejťáky. Jsou tam vlnky, zábradlí, jezdí se po celém městě po více stanovištích, a kdo udělá nejlepší trik, tak je oceněn.“
9:00 BOTY NA KOLOBĚŽCE
BONUS: Svezte celé město na koloběžce! V tuto hodinu se k vám připojí mistr jízdy na koloběžce a naučí vás pár zajímavých triků!
9:25 Boty i koloběžku si půjčuje účastnice projektu Julie a po vzoru Matěje zkouší osvědčené triky!
10:30 BOTY V CUKÁRNĚ
BONUS: Představte celému okolí místní cukrárny! V cukrárně Garibaldi si k tomu můžete vybrat výtečnou zmrzlinu.
11:05 Prostřednictvím bot seznamujeme Zlín s majiteli cukrárny Garibaldi na náměstí Míru.
„Cukrárnu jsme ve Zlíně založili v roce 2017 a máme pořád plno! Co bych ve Zlíně změnil? Aby se toho víc dělo na náměstí, přijde mi to tady úplně mrtvý.“
14:29 BOTY V PSÍM ÚTULKU
BONUS: Pomozte zdejším pejskům najít nové majitele a seznamte je s veřejností! Připojte se k partě místních zaměstnanců a v tuto hodinu pejsky společně vyvenčete.
14:35 „V současné době se tady staráme o 55 pejsků a 57 kočiček. Útulek se může starat až o 80 psů, ale my tu máme zrovna velká plemena. U kočiček máme nadstav už od jara, což je bohužel běžné. Jsme rádi, že vezmete našeho Alíka na procházku.“
17:30 Během dnešní noci se boty nezastaví – dva kamarádi si je rezervovali pro své toulky nočním Zlínem. Za chvíli už vyrážejí.
19:30 Uklízíme v KRABICI OD BOT. Lidi se tady zastavují nonstop a jsou překvapení, že půjčení bot je zdarma.
20:15  Zase někdo zrušil zítřejší termín.
22:54  Dívám se na stream…na obrazovce jsou potkani.

Zpět na Živou kroniku města Zlína

Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle