05pátek (2)

Junák – český skaut

29. týden

18. – 24. července

K letním měsícům neoddělitelně patří tábory. Jeden takový zaznamenali pro Živou kroniku skauti z organizace Junák. Můžete se tak přenést hned do několika osad a prožít s mladými junáky jeden speciální týden.

700_zlata

Před devátou jsme zavěsili hamaky v příjemném smíšeném hájku s výhledem na zítřejší východ slunce, snědli spoustu chlebů se šunkou a salámem, vypili polovinu vodních zásob a zalehli. Ještě pohádka na dobrou noc, zamávat plyšákovi a za chvíli bude další krásné ráno.

Pondělí 18. 7.

zaznamenali skauti střediska Impeesa Zlín, tábořící na Držkové
Den na táboře začal jako obvykle budíčkem a následnou rozcvičkou. Nachystala se snídaně, proběhl ranní nástup. Hned dopoledne si děti barvily plátěné tašky, které si pomalovaly dle svého uvážení. Vedoucí šli nachystat trasu, kterou děti následně projížděly na speciálně upravených kolech. Na kolech zůstala pouze kola, sedlo a řidítka. Po nachystání trasy a dobarvení tašek se děti pustily po nachystané trase. Hra spočívala v tom, že na kole se vezl jeden člověk a ten se nesměl dotknout země. Za každé šlápnutí na zem byl trestný bod. Ostatní museli udržovat rovnováhu a tlačit kolo přes nachystanou trasu a nesměli jej pustit. Trasa vedla potokem, lesem, přes kameny a byla dlouhá skoro jeden kilometr. Děti si danou hru užily a velmi se jim líbila. Poté proběhl vydatný oběd a odpolední klid. Odpoledne jsme si zahráli deskové hry a spíše odpočívali po náročném dopoledni. Pak proběhl večerní nástup a po nástupu následoval táborák, během nějž se zpívaly písničky. Po dohoření ohně se děti vydaly spát – tentokrát ne do stanu, ale ven pod hvězdy.

Kde jste tento týden byl/a? Co jste navštívil/a?
Tento týden jsme strávili tábor na skautské chatě/tábořišti v Držkové. V rámci týdenního táboru jsme navštívili pramen Dřevnice na Trojáku a následně rozhlednu Maruška. Prošli se po okolí Držkové a navštívili místní rozlehlé skály.

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?
Byla velká horka, takže nás potěšilo, že můžeme tento týden strávit v lese.

Co Vám udělalo tento týden radost?
Čas strávený s dětmi na táboře.

Prožil/a jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
Tady neumím odpovědět. 😀

Objevil/a jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?
V okolí Zlína je spousta míst které jsme ještě nenavštívili a je stále co objevovat.

Proč je Zlín skvělé místo?
Hezká okolní příroda a hlavně se město snaží, aby byla všude zeleň.

Doplňte: Město Zlín je… krásné zelené město.

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?
Doufám, že se povede dálniční propojení od Vizovic až po Hulín, opraví se obě hlavní nádraží a že město bude ještě zelenější. 

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?
Myslím si, že město dělá hodně pro občany a spolky. Určitě by stálo za to konečně opravit hlavní vlakové a autobusové nádraží.

Co byste rozhodně ukázal/a někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
Výhled z Jednadvacítky, park Komenského a okolní přírodu.

Úterý 19. 7.

Máme zprávy z 6. střediska Zlín, dívčího oddílu Artemis tábořícího v  Lidečku
Den začal jako každý jiný – budíčkem a rozcvičkou. Po snídani jsme se pustily do práce, jedna část členek sekala dříví na oheň a druhá část vyráběla stolek, na kterém teď u latríny stojí barely s vodou.
Z práce nás vyrušila etapová hudba. Ta nás vždy svolává na hry, které jsou spojené s táborovým symbolickým rámcem (letos máme příběh inspirovaný Pánem much). Seřadily jsme se do dvou zástupů. Každá skupinka dostala buzolu a obálku se šifrou. Po vyluštění jsme zjistily azimut, podle něhož jsme se vydaly na trasu pokladovky.
Pokladovka a oběd nás dost unavil, tudíž následoval odpoledňák. Po něm vedoucí připravily takzvané praxe. Prvně jsme poznávaly různé rostliny a vařily čaj z borůvkového listí. Druhou částí byla technická bezpečnost při autonehodě. Vyzkoušely si například vyproštění řidiče Rautekovým manévrem.
Při západu slunce jsme se vydaly za tajemným hlasem. Došly jsme na Mravenčí kopec, kde v záři stála bohyně Artemis, patronka našeho oddílu. Představila nám nové oddílové stezky a založily jsme časovou schránku, do které budeme každý rok dávat podpisovou listinu účastníků a fotku z tábora. Kouzelnou atmosféru, kterou dokreslovalo zapadající slunce a hořící louče snad nikdy nezapomeneme.

Kde jste tento týden byl/a? Co jste navštívil/a? 
Táboříme v Lidečku Račném, v posledním týdnu jsme navštívily Vařákovy paseky a Čertovy skály.

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě? 
Návštěva zlínské nemocnice.

Co Vám udělalo tento týden radost? 
Pobyt v přírodě.

Prožil/a jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
Pokud by se mělo jednat o posledních pár dní, tak nejspíše odjezd na tábor z Divadelní ulice.

Objevil/a jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně? 
Dětskou pohotovost. 😀

Proč je Zlín skvělé místo? 
Vše je dostupné v dojezdové vzdálenosti. Na centru se mi líbí park Komenského. Cením snahu o jednotný design města.

Doplňte: Město Zlín je… místo, kde se cítím doma. Po vysoké škole se sem chci vrátit.

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat? 
Designově jednotné, s novou moderní nemocnicí, prosperující a atraktivní pro mladé lidi.

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit? 
Vedení města s jednotným názorem.

Co byste rozhodně ukázal/a někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
Park Komenského a v něm burger s pivem.

Středa 20. 7.

očima táborníků ze střediska Jerry Hodného Napajedla v Karolince
Téma našeho tábora je Zaklínač. Náš táborový den začínal tradičně budíčkem o půl osmé a následovala krátká rozcvička. Poté jsme se nasnídali a vztyčili státní vlajku na ranním nástupu. Prvním denním programem byl každoroční závod Tour de Karolinka, kde si každá družinka postavila vlastní vozidlo z dřevěných koleček a dalších přírodních surovin. Přípravy začaly před obědem a samotný závod začal až po poledním klidu. Soutěžilo všech pět družin a také tým vedení. Na louce jsme z lana naznačili dráhu a mohlo se závodit. Úkolem týmu je vlastními silami protáhnout vozidlo dvakrát okruhem, co nejméně přešlápnout okraj a vystřídat jezdce v pitstopu. První řidič musel vystoupit a vypít vodu, než se mohlo vozidlo znovu rozjet s dalším řidičem. Po závodě následoval rituál, při kterém v rámci tématu našeho tábora dokončily členové výcvik a byly prohlášeni za nové Zaklínače. Zazpívali jsme si u ohně a šli spát.

Čtvrtek 21. 7.

Mirošov u Valašských Klobouk
Čtvrtek byl jedním z posledních dnů našeho třítýdenního vlčecího táboření. Ráno začalo v osm hodin budíčkem, krátkou rozcvičkou a koupáním v potoce. Na snídani si každý namazal pár krajíců chleba s česnekovo-sýrovou pomazánkou. Po ranním společném násedu jsme využili relativního chládku a zahráli zápas v softballu. Na svačinku potěšil jogurt (zejména jahodový) a neomezený příděl rohlíků. Služba se poté vrhla na oběd a zbytek vlčat měl čas na dotvoření hamak, které si bráškové vyrobili ve středu. Někteří dohrávali ve stínu hangáru snagickový turnaj (oddílová sběratelská karetní hra), jiní sváděli urputné souboje v tetrballu (něco jako tenis s míčkem uvázaným na týpkové tyči) nebo chillovali u potoka a v potoce u klouzačky z lana, kladky a staré pneumatiky. Na oběd jsme sblajzli zeleninovou polévku a onuce Jacka Sparrowa (houskový knedlík, povidlová omáčka s mákem, tvarohový přeliv s vanilkovým cukrem). Po poledním klidu spojeném s čtením šesti lakotských příběhů v chládku u potoka jsme se věnovali individuální zábavě a přípravě na krátkou túru spojenou s přespáním v lese. Někdo hledal spacák a karimatku, jiní šli na dřevo, dodělávali pálky na tetrball, zkoumali potok plný chrostíků, bláta, kamení a dusících se raků, naposled testovali své nové hamaky nebo hráli ringo. V šest jsme zlabjzli na svačinu tyčinku, vypili spoustu vody s domácím bezinkovým sirupem a vyrazili. Většina jen v bederkách a botech, neboť vedro bylo stále úmorné. Cestou do kopce i ti nejotrlejší sundávali trička a polévali si hlavy vodou z lahví. Ve vesnici jsme si přečetli naučnou ceduli, prohlédli zvenčí historickou roubenku (zavřenou), ptačí pozorovatelnu (zavřenou), stavili se v podsadovém táboře zlínských skautů doplnit vodu a vzbudili tam menší pozdvižení – kočovní indiáni asi nejsou příliš častými návštěvníky. Studánka táborníkům vyschla, a tak musí dovážet vodu v kanystrech. 🙁 I potok byl téměř bez vody. Přesto se tři litry pro zaprášené a pomalované pocestné našly. Před devátou jsme zavěsili hamaky v příjemném smíšeném hájku s výhledem na zítřejší východ slunce, snědli spoustu chlebů se šunkou a salámem, vypili polovinu vodních zásob a zalehli. Ještě pohádka na dobrou noc, zamávat plyšákovi a za chvíli bude další krásné ráno. 

Zpět na Živou kroniku města Zlína

Kde jste tento týden byl/a? Co jste navštívil/a?
Byl jsem na táboře a navštívil jsem sousední tábor u Vlachovy Lhoty, prohlédl si (bohužel jen z venčí) Podelhotský mlýn, černou lamu a spoustu květin (čekanku, řepík, třezalku, diviznu, zeměžluč…).

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?
Nejkrásnější noční výhled z postele je na praskající oheň a nejkrásnější ranní výhled je kouřovým otvorem teepee přímo na oblohu.

Co Vám udělalo tento týden radost?
Super bráškové na táboře.

Prožil/a jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
Že jsem se tři týdny nepřiblížil k civilizaci. 🙂

Objevil/a jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?
Ne.

Proč je Zlín skvělé místo?
Je to rozumně velké, nepříliš rušné město mezi spoustou lesů a kopců v blízkém okolí s dostupnou infrastrukturou.

Doplňte: Město Zlín je… mé rodné město.

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?
Doufám, že se nebude dále rozrůstat a vydá se cestou lepšího využití stávajícího zastavěného území. Bude napojeno na dálniční síť s propojením na Slovensko, která bude na kritických místech (Zálešná, Vizovice, Bratřejov, Pulčiny) procházet tunely. Zlepší se kvalita a četnost MHD a úměrně tomu zmenší automobilová doprava. Dojde k souvislému cyklo propojení na cyklostezky Bečva. 

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?
Napojení na dálniční síť.

Co byste rozhodně ukázal/a někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
ZOO Lešná, baťovské domky na Zálešné, naši skautskou klubovnu. 🙂

Pátek 22. 7.

máme zprávy z tábora 3. střediska Zlín od Vlachovy Lhoty
První pátek skautského tábora jsme zahájili tradičním nástupem. Dopoledne jsme pak všichni společně věnovali baseballu a několika menším aktivitám jako výroba svíček, píšťalek nebo střelbě prakem a žonglování. Po obědě děti hrály celotáborovou hru, ve které bojovali proti egyptským démonům. Den jsme zakončili povídáním s účastníky o tom, jak se jim líbí tábor, co by na něm změnili a co by si přáli. Bylo to super povídání, plné fajn postřehů i od těch nejmladších. A pak už jen spát. 

Kde jste tento týden byl/a? Co jste navštívil/a?
Na táboře, navštívili jsme koupaliště. 

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?
Koupaliště. 😀

Co Vám udělalo tento týden radost?
Zmrzlina na koupališti a salámky v těstíčku. Je to táborová specialita a je sranda už jejich příprava. 

Prožil/a jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
Prvomájový průvod, kterého se zúčastnilo hodně našich členů.

Objevil/a jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?
Ne.

Proč je Zlín skvělé místo?
Protože tam bydlíme my! 😀 

Doplňte: Město Zlín je…daleko. 😉 

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?
Bude blíž… 😛

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?
Letiště pro stíhačky? 😀  

Co byste rozhodně ukázal/a někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
Rozhodně Zoo Lešná!

Sobota 23. 7.

z pohledu 31. oddílu Stopaři ze střediska Impeesa Zlín z rezervace Uhliska u Doubrav
Jako každý rok jsme se sešli na Uhliskách, kde pomáháme se sečením a hrabáním rezervace plné hmyzu a zčásti i orchidejí a dalších hodnotných rostlin.
Ráno jsme vstávali z hamak už v 6 hodin, abychom se vyhnuli největšímu vedru a také dešti, který nám Medard sliboval, ještě včera mělo pršet od jedné až do šesti večer a to docela dost. Po klasické pracovní snídani – musli s jogurtem – jsme nastartovali půjčenou sekačku, vzali hrábě, křovinořez, svačinu, hromadu vody a vyrazili do luk. Technika šlapala na jedničku, takže v devět jsme za sebou měli největší louku a obdrželi od obyvatelek luk jen 2 bodnutí, což je velmi dobré skóre. Po svačině jsme přejeli na další louku, s přezdívkou vosí a pustili se do práce. Začínalo vedro a Medard si předpověď rozmyslel, vypadalo to, že pršet vůbec nebude. I tak jsme pokračovali s plným nasazením a na konto si připsali krom krásně pokosené louky další 4 bodnutí, stejně jako včera vedla Ája (i když proti včerejším 9 to dnes byly “pouhé” dva).
Při další svačině jsme udělali válečnou poradu, zda práci kvůli vedru přerušíme a nebo budeme pokračovat plánovanou třetí loukou. Nakonec jsme se rozhodli vyslat Áju s Májou pro zásobu vody do tábora a zbytek pokračoval na louku za studánkou, kde jsme málem skončili i se sekačkou v bažině, nicméně díky spoustě svalů a ochotě některých prorazit cestu vzrostlými kopřivami jsme zdárně zvládli i tuto louku a bylo jen lehce po poledni, když jsme končili. Práce šla díky dostatku lidí a sil velmi dobře, navíc nebyla třeba žádná oprava strojů, tak jsme mohli vyrazit zpět do tábora, kde už čekal kuskus se zeleninou a tuňákem, a po něm volno, zaplněné povídáním, deskovkami, kávou a melounem. Někteří využili času na dohnání odpočinku v hamakách či jen tak, lenošením ve stínu, abychom měli síly na večerní gril a ohýnek s kytarou. A protože se dařilo a na neděli nám zůstala jen drobná práce, mohli jsme si dovolit ponocovat  – teplota byla perfektní, a tak jsme hráli, povídali si a pozorovali hvězdy, které snad nikde nejsou krásné, jako tady.

Kde jste tento týden byl/a? Co jste navštívil/a?
Zlín jen tak zběžně, jako občan – Čepkov, cyklostezky, parky, centrum a Jižní Svahy. A taky naši klubovnu za nemocnicí.
A byli jsme se skauty v kině.

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?
Ve Zlíně bude nově opravená křižovatka u Velkého kina! A taky nové logo kraje. To tam asi zůstane vypálené dlouho. 

Co Vám udělalo tento týden radost?
Zprávy z probíhajících táborů, krásný park Komenského.

Prožil/a jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
Ano, v červnu jsme měli se skauty podsadový stan a stánek v parku Komenského, když probíhaly oslavy 700 let města. Taky Filmový festival, to je velká akce. Silvestr na náměstí. A taky když naše Skautské krizové centrum Zlín bylo na zámku – to byla velká akce plná emocí a neuvěřitelného zapojení mnoha lidí ve Zlíně.

Objevil/a jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?
Úplně nové asi ne, spíš potvrzení jak skvělá je cyklostezka kolem Dřevnice.

Proč je Zlín skvělé místo?
I z centra jsem za chviličku v lese, město je krásné – hodně zeleně, stromů, úžasné záhony květin na mnoha místech. Také se zde odehrává spousta kulturních akcí, je zde hodně aktivních lidí a díky tomu, jak je Zlín takový domácky  “malý” –  všichni se tak nějak znají… a je tu hodně skautů!

Doplňte: Město Zlín je… super město pro život!

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?
Budeme mít novou tržnici a (snad) upravený sad Svobody. Snad nějak dopadne i ta dálnice, aby se odlehčilo centru, přes které hodně aut jen projíždí a místo toho bude centrum tišší a bez kolon. Kulturních akcí bude ještě více a budovy, zejména ty v centru, které vypadají jako strašáci, ožijí. 

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?
Dálnice, více školek a škol, nová skautská klubovna, 😉

Co byste rozhodně ukázal/a někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
Pohled z Jednadvacítky na Svit a Letnou. A pak ZOO.

Neděle 24. 7.

z tábora střediska Františka Matulíka z Pozlovic v Nových Heřminkách
Celou neděli nás na táboře provázelo krásné počasí. Díky tomu jsme mohli my, skauti a skautky ze střediska Františka Matulíka z Pozlovic, od rána zaktivovat všechny svaly v těle a pustit se do všech možných her a sportů s balonem i bez něj. A vlastními silami jsme postavili i hrazdu, která je teď nenahraditelným prvkem našeho tábora. Zaprvé se díky ní můžeme krásně protáhnout, ale taky posílit svaly nebo se naučit šplhat na laně. Takže od teď shybuje opravdu celý tábor. Nebo se o to alespoň pokouší. 😀 Dnešek byl taky návštěvní den, rodiče přijeli navštívit své ratolesti, program byl volnější a tak se každý zabavil jak chtěl. A na závěr dne jsme se od táboráku prozpívali až do spacáků.