IMG_20220829_152516 (1)

Klára Žáčková

35. týden

29. srpna – 4. září

Pětatřicátý týden výročního roku zaznamenala Klára Žáčková, spoluzakladatelka spolku KomunitKa v Bezobaláči Zlín, který vede bezobalový obchod. Bezobaláč založili před šesti lety Ingrid a Michal Poppovi a jako neziskovka stále funguje. Tento obchod se snaží o udržitelnost a prodává potraviny převážně bez obalu. Kromě starosti o obchod naše kronikářka věnuje svůj volný čas jejím malým dcerám a manželovi. Má ráda kvalitní a lokální jídlo, velká přidaná hodnota je pro ni podpora místních pěstitelů, chovatelů a výrobců. 

700_zlata

„Byla bych moc ráda, kdyby se z obyvatel města stala velká komunita, které záleží na místu, kde žijí, chovali se k němu ohleduplně a dělali vše pro to, aby i další generace měly pořád tak velký kus přírody okolo města. “

Kde jste tento týden byla? Co jste navštívila?
Část pracovního týdne jsem strávila v obchůdku obsluhou zákazníků a pak prací z domu. V tomto týdnu taky vrcholily přípravy na Týden bez odpadu (5.-11. září). Během tohoto týdne máme každý den na prodejně akci k podpoře minimalizace odpadu. Volné dny jsem trávila s dcerami. Přes léto rády chodíme do 13ky Gelaterie na výbornou zmrzlinu a na hřiště do parku. Je super, kolik hřišť a krásných míst Zlín pro rodiče s dětmi nabízí. Na víkend jsme jeli do Prahy do ekologického centra Toulcův dvůr. Toto místo navštěvujeme pravidelně a vždy zde načerpáme spoustu energie.

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?
Na stránkách jedné velké společnosti s bio potravinami jsem zahlédla příspěvek, že jsou nuceni zavřít své tři prodejny v Praze. Zamýšlela jsem se na nad tím, jak je možné, že tak velké město jako je Praha nemá dost velkou klientelu lidí, kterým záleží na tom, co jí a nemůžou si dopřát kvalitní potraviny. O to víc mám radost, že po prázdninách se nám tržby v obchůdku postupně zlepšují a doufám, že pro Zlíňáky udržíme v provozu místo, kam si mohou přijít nakoupit kvalitní potraviny do svých nádob, sklenic s víčkem či pytlíčků, načepovat si prací gel, prostředek na mytí nádobí a jinou drogérii nebo produkt, který nahradí věc na jedno použití a tím sníží svůj objem odpadu.

Co Vám udělalo tento týden radost?
Každým dnem mi dělají radost mé dcery. V neděli ráno mi udělal radost manžel, když ráno, než jsme s dcerami vstaly, připravil snídani.;)

Prožila jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
V tomto týdnu byl pro mě velkým zážitkem let balonem nad městem. Bylo úžasné vidět naše město z ptačí perspektivy.

Zpět na Živou kroniku města Zlína

Objevila jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?
V tomto týdnu jsem se pohybovala na již známých trasách. Míst, o kterých vím a ještě jsem je nestihla ve Zlíně a okolí navštívit je hodně a těším se, až bude zase příležitost vyjet třeba do některých z lesů obklopujících město.

Proč je Zlín skvělé místo?
Pro mě je Zlín skvělé místo, kde jako rodina máme vše na dosah. A i přesto stačí chvilka a jsme v přírodě, kde si můžeme užít klidné chvíle.

Doplňte: Město Zlín je…město zeleně. A já si to vždy na jaře moc užívám! Baví mě pohled na krásně rozkvetlé záhony v parcích i u cest. S dcerami chodíme do parku a fotíme jednu kytku za druhou.

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?
Přála bych městu, aby se mu podařilo zmodernizovat místa, kde se pohybuje hodně lidí a aby tato místa byla reprezentativní. Jako krajské město si to určitě zaslouží! Byla bych moc ráda, kdyby se z obyvatel města stala velká komunita, které záleží na místu, kde žijí, chovali se k němu ohleduplně a dělali vše pro to, aby i další generace měly pořád tak velký kus přírody okolo města. Doufám, že po modernizaci tržiště se trh stane místem, kde obyvatelé nakoupí co nejvíce lokálních produktů, podpoří místní pěstitele a ne překupníky, kteří nabízí stejné zboží, jako v marketu.

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?
Více vnímat názory obyvatel a na projekty se dívat hlavně z pozice veřejnosti. Velmi mě zklamal návrh na přeměnu náměstí, kde se pokácí stromy, které v létě vrhají stín a snižují pocitovou teplotu. Jsou určitě jiná místa, do kterých by bylo fajn investovat.

Co byste rozhodně ukázala někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
Hodně by záleželo, zda by se jednalo o někoho s dětmi nebo bez. S dětmi bych prošla střed města, vyjela výtahem na mrakodrap a užili bychom si fajn odpoledne parku Komenského nebo prošli pár hřišť v Centrálním parku. Bez dětí by se toho stihlo podstatně víc a mohli bychom navštívit nějakou výstavu nebo muzeum. Ve Zlíně se pořád něco děje a určitě by se našla i nějaká zajímavá akce nebo přednáška. Taky bych určitě ukázala Bezobaláč. Možná by to zrovna vyšlo na den, kdy by se konal nějaký workshop.:)