JSF ABB Logo White

Josef Řezníček – Jsf Abb

36. týden

5.– 11. září

Šestatřicátým kronikářem se stal zlínský fotograf Josef Řezníček, Zlíňanům známý pod pseudonymem Jsf Abb. Vystudoval Filmovou školu ve Zlíně a fotografii se věnuje od poloviny devadesátých let. Měl již několik výstav na různých místech v Čechách a na Moravě. Vystavoval také ve Švýcarsku. Se svými fotografiemi se několikrát umístil na prvních místech různých soutěží. Jako rodilý Zlíňan má velký vztah k městu Zlín a okolí. Letos vydává již dvanáctým rokem originální kalendář Magický Zlín, který získal v roce 2014 zvláštní cenu v soutěži Kalendář roku pořádanou časopisem Typografia.

700_zlata

„Město Zlín je magické místo k žití.“

Pondělí
Káva. O víkendu jsem s kamarádem využili cyklobus ze Zlína a nechali se s koly vyvézt na Tesák. Překvapily mě úplně nové výhledy. Kvůli vykáceným lesům po kůrovci jsou nové výhledy po celé cestě zpět do Zlína. Dnes dopoledne jsem umyl kolo, vyřídil maily a dozvěděl jsem se výbornou zprávu, že zítra večer fotím v Praze v Crossu fantastické dívčí trio z Gruzie, Trio Mandili.
Sice jsem srdcem depešák, ale Trio Mandili je výborné uskupení a těším se na jejich koncert jak děcko. 🙂
PS: Chtěl jsem jít brzo spát, ale vyšel nádherný měsíc tak jsem neodolal a při nočním venčení psa jsem ho vyfotil.
Úterý
Káva. Ráno jedu vlakem ze Zlína do Otrokovic a tam přesedám na vlak Českých drah do Prahy. Cesta výborná. Poslouchám, jak si lidé vykládají s telefony a někteří i spolu. Protože momentálně probíhá válka na Ukrajině, tak je často slyšet i ukrajinština. A je výborné, že se lidé na sebe usmívají.
Do Prahy přijíždím v podstatě bez zpoždění. S bratrem, který žije v Praze, se potkáváme na Staré poště a po doplnění tekutin jdeme přes centrum procházkou na Hradčany k Černému volovi a pak tramvají do Holešovic, kde je Cross Club a kde se koná koncert. Byl super, vstupné šlo na pomoc pro Ukrajinu a nafocené mám vše, co jsem potřeboval. Ještě dáváme pár piv s bráchou a jdeme spát k němu.
Středa
Káva. Ráno po trochu těžším vstávání (ale s tím jsem už včera večer počítal) mě vytáhli z postele bratrovy děti, které jsem pak cestou na vlak doprovodil do školy.
Ve vlaku se dospávám a v kupé pak seznamuji s pánem, který jezdí pravidelně z Prahy do Zlína k zubaři. Zlín, nejen město bot. 🙂 Nakonec máme spoustu společných známých a zase zjišťujeme, jak je svět malý. Loučíme se na romantickém nádraží Zlín – střed a já spěchám vyzvednout fenku Siri, kterou jsem dal na hlídání.
Odpoledne jdu pak fotit setkání „konzultační skupiny k přípravě Strategie rozvoje kultury a kreativních odvětví města Zlína“ na Malou scénu. Bylo to zajímavé, příjemné a snad i plodné setkání.
Večer se konečně dostávám ke kompu a k fotkám. Stahuji, třídím, mažu, vybírám, edituji.
Musím předem zpracovat a poslat fotky z Malé scény, tak jdu spát až po jedné hodině po půlnoci.
Čtvrtek

Káva. Ráno posílám fotky a koupu psa, protože ji chci zítra konečně vyčesat. Mám fenku Briarda a toto plemeno naštěstí nelíňá (protože nemá chlupy, ale vlasy) ale za to se musí pravidelně vyčesávat… aby neměla dredy. 🙂
Po poledni jedu kamarádovi do Otrokovic fotit velkou oslavu 30 let od založení rodinné firmy. Fotím pro ně delší dobu a jsem moc rád, že jim to šlape už tři dekády. Mimochodem, hodně firem na Zlínsku letos slaví 30 let od založení. Oslava a focení trvá až do večera, tak po příjezdu domů jen stáhnu fotky, jdu ven se psem a do jedné hodiny sedím u kompu s fotkama.

Pátek
Káva. Dopoledne češu fenu Siri. Po dešti začaly růst houby, tak beru Siri a jdeme z Burešova přes Štákovy paseky ke kapličce ne Přílukách. To místo mám neskutečně rád kvůli nádherným výhledům.
Pokaždé si tam také vzpomenu na mou babičku Winklerovou, jak říkala, že je to jediné místo v okolí Zlína, kudy prochází “vesmírná” energie.
Nakonec jsem našel jedinou (!) bedlu, tak jsem ji nechal v lese a zastavil se cestou zpět na Januštici pro vlašák od Sanytráka. 🙂
Večer jdu na sraz s přáteli v plzeňské hospodě na 13. budově. Kromě politiky a počasí, které se řeší pořád, mi kamarádka říkala, jak se těší na nedělní spolupráci s Robertem Vanem, bude mu dělat vizážistku. Tak jí držím pěsti. Potom cesta domů rozpačitým pátečním večerem ve Zlíně.
Sobota
Káva. Dnes naštěstí nemám žádné focení a konečně se dostávám k tomu nejdůležitějšímu, na čem dělám už od července. To je připravit k tisku kalendář Magický Zlín na příští rok.
Musím se už po dvanácté rozhodnout, které fotky se do kalendáře dostanou a které ne. Každoročně s tím bojuji. Mám už fotky vybrané a říkám si, jo tyto tam budou, a druhý den se zase rozhodnu jinak.
Dnes to musím uzavřít, a tak sedím celý den u kompu a hrabu se v archivu. Což je taky někdy zajímavé, dívat se třeba na fotky z roku 2007.
Letos bude kalendář zase ozvučený jako loni, tak musím vybírat a přiřazovat k měsícům i hudbu.
Oslovil jsem totiž zlínské hudebníky, kapely a DJs, kteří připravili autorskou hudbu ke každému měsíci, která se přehrává pomocí QR kódu v kalendáři. Tak se na to těším. Loňský Soundtrack Magický Zlín 2022 je už teď k poslechu i s fotkama na YouTube a na stránce Magický Zlín.

Neděle
Káva. Neděle je stejná jako sobota, dodělávám výběr fotek do kalendáře, ale s tím rozdílem, že jsem v duchu o 21 let zpět. Dnes je totiž 11. září. Každoročně je pro mě tento den zvláštní. Jako každý z naší generace si přesně pamatuji kdy jsem se o napadení WTC dověděl a následující šok z této lidské krutosti. Nastupoval jsem na autobus na Březnici, kde jsem měl tehdy ateliér a při placení řidiči mi otec volal, co se stalo. Použil tehdy slova “napadli Ameriku”. Nikdy na to nezapomenu.
Myslím, že na to nesmíme zapomenout nikdo a snažit se každý jak může, aby jeho okolí (svět) byl lepší.
Večer konečně dodělávám kalendář a posílám grafikovi ke kontrole. Vypadá to výborně. Jdu spát a těším se na ranní kávu. 🙂
PS: Díky, že jsi dočetl/a/o/xy až sem, vážím si toho, nikdy jsem totiž nepsal deník 🙂
Jsf Abb
Zpět na Živou kroniku města Zlína

Kde jste tento týden byl? Co jste navštívil?
Navštívil jsem Prahu, matku měst. 🙂

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?
Přednáška Teorie entropie mozku (N. Jajcay, YT) a na to navazující přednáška H. Šimkové (Myšlení pomalé a líné, YT).

Co Vám udělalo tento týden radost?
Že se lidé na sebe usmívají a pomáhají si.

Prožila jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
100 000 zážitků. Každý den se tady děje pro každého něco více, nebo méně intezivního. A tím, že ve Zlíně žiji, tak mám většinu silných zážitků spojených se Zlínem. A jsem za tu možnost vděčný.

Objevil jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?
Ne, město znám jako své boty.

Proč je Zlín skvělé místo?
Krásná lokace, střed Evropy. Pestrá, rozmanitá příroda a můj rodný kraj.

Doplňte: Město Zlín je… magické místo k žití.

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?
To opravdu nevím, ale bez tunelu pod městem bude určitě. 🙂

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?
Těším se na napojení na dálnici a určitě nám všem pomůže všeobecná vzdělanost.

Co byste rozhodně ukázal někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
Vzal bych ho/ji/to/xy na prohlídku zlínského mrakodrapu. Je tam pohromadě asi vše o podstatě Zlína. Včetně nádherného výhledu na město do všech stran.
Pak bych ho/ji/to/xy provedl Lesní čtrvtí a Letnou. Potom bychom se šli podívat do baťovského areálu a na závěr ke Dřevnici na černého čápa a volavky.