309126972_516440430488804_725497217401715523_n

Děti z Mateřské školy Zlín Luční

39. týden

26. září – 2. října

Devětatřicátý týden zaznamenaly nejen ve slovech, ale také v obrázcích děti z Mateřské školy Luční. Podívejte se, jak naši malí kronikáři vidí Zlín! 

700_zlata

„Byla jsem na lampionovém průvodu s mámou a s tátou. Šli jsme podchodem a jeden chlapeček tam měl úplně stejný lampion jako já. Nejlepší byla na konci ohňová show. Pán tam točil s velikou kostkou a byl tam oheň. Ještě si k tomu pamatuju, že jak jsme šli, tak tam byly zatáčky úplně jako had.“

Co jsi tento týden navštívila?
Byla jsem na lampionovém průvodu s mámou a s tátou. Bylo hezké počasí, ale hrozná zima. Šli jsme podchodem a jeden chlapeček tam měl úplně stejný lampion jako já. Já jsem v něm ale měla baterku, aby to hezky svítilo a aby mi to neshořelo. Taky jsme tam měli čajíček. Nejlepší byla na konci ohňová show. Pán tam točil s velikou kostkou a byl tam oheň. Vůbec jsem se nebála. Navíc mi taky hodně svítil ve tmě lampion. Ještě si k tomu pamatuju, že jak jsme šli, tak tam byly zatáčky úplně jako had. Laurinka (5)

Kde jsi tento týden byla?
O víkendu jsme byli na opékačce špekáčků. Špekáček jsem měla s kečupem. Neopékala jsem si ho sama, ale opékal mi ho táta a opekl mi ho dobře. K tomu špekáčku jsem měla opékaný rohlík. Na té opékačce byly další děti, Adélka a Šimonek. A ten Šimonek měl malého brášku. Tady na obrázku je ohýnek, nabodlý špekáček nad tím ohněm a hromada hlíny, protože tam byla hromada hlíny a houpačka. Tady jsem já, jak si nesu svého plyšáka Jahodu. Tady ještě dokreslím trampolínu a Adélku na té trampošce. Adélka má sloníka, ale ne živého, ta trampoška by ho asi neunesla. 🙂  Ale nevím, proč není živý. Laurinka (5)

Co ti tento týden utkvělo v hlavě?
Byla jsem v ZOO, mám to nakreslené. Na obrázku mám moji maminku, tatínka, sebe a brášku. Byli jsme v ZOO Lešná. Pozorovali papoušky, kteří se mi líbili ze všeho nejvíc. Líbí se mi na nich, jak jsou krásně barevní. Tady ta ZOO je nejoblíbenější. Je tam hodně velká a krásná zahrada a nejrůznější zvířata. Třeba opice, jaguáři, sloni se slůňátkem – ti jsou v novém výběhu. A je tam ještě daman. Víš co to je daman? A někdy se ještě svezeme vláčkem, když mě bolí nožičky. Nikol (5)

Co ti tento týden utkvělo v hlavě?
Nejvíc se mi líbilo, jak jsem byl tento týden na tréninku fotbalovém. Tady nakreslím, jak hraju fotbal na fotbalovém hřišti s mojím tatínkem. Fotbal mě moc baví a chodím každé úterý trénovat. Při zápase mám žlutý nebo zelený dres, jak kdy. Nejraději hraju se svým spoluhráčem Jirkou. Robin (5)

Prožil jsi v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
Co to znamená intenzivní? Asi Erik Cais na Barum Rally. On jel takovým podjezdem ve Zlíně. Byl jsem tam s mým kámošem Alexem, s mamkou, taťkou, babičkou a dědečkem. Dívali jsme se z okna mrakodrapu, jak tam jezdili. Nejvíc se mi na tom líbila ta rychlá auta. Jo a před rokem tam byl Barum Rally dort, ale letos byl ještě větší a byl hodně dobrý. Tady na ten obrázek se mi vleze jenom jeden fanoušek, protože kdybych jich tam měl víc, tak by se mi to tam nevlezlo. Toto je můj taťka a má na uších speciální sluchátka proti slyšení. Taky tam byla kamera, která vidí do těch aut a když se někdo nabourá, tak sama zavolá záchranku. František (5,5)

Zpět na Živou kroniku města Zlína

Objevila jsi tento týden nějaké nové místo ve Zlíně?
Kreslím jezírko, ale nevím kde je. Ale byli jsme tam na těch Jižních Svazích. Jsem tam já, táta, sluníčko, mráčky a ta voda. Nejvíc se mi líbilo, jak jsme se tam fotili a ještě ten pán, co dával ty ryby do vody. Nevím, jestli to nečistil, protože vytahoval síťkou špínu a ne ryby. Navíc jsem tam žádnou rybu neviděla. Vedle rybníka je ještě takový chodník a věšák na prádlo nad tím rybníčkem. To jsou takové šnůry. Vaneska (5)

Proč je Zlín skvělé místo?
Zlín je super, protože je to všechno blízko. Třeba teďka jsme šli na houby z domu. Tady jsem to nakreslila, jak jsme byli v tom lese. Já tam mám stromečky, oblohu, sluníčko, nebíčko, keříčky a potom ještě ježečka. Taky tam mám ty hříbky a travičku co tam byla. Všechny hříbky tady budu mít lišky. Mám tam taky maminku, taťku, sebe a Robču. To je můj brácha a má jeden rok. Tady mám ještě nakreslené mraveniště a mravence. Všechny hříbky, co jsem našla, jsou tady v košíku. Nikolka (5)

Město Zlín je…
No město je prostě tam, kde bydlím. A teď to nakreslím. Toto budu já. Mám sice tady dole hlavu, ale to vůbec nevadí. Tady nahoře si udělám okno. Jsem tady s babičkou. Dívej jaké má mega oči a velké břicho. Babičce udělám brýle, protože je nosí. Tady nakreslím ještě dědu. No a ten můj děda má takovou hlavu, cos ještě neviděla. A dívej, jaký má veliký nos. Jsme s babičkou a s dědou na procházce za tou zatáčkou, kde je ten blikací semafor. Mám tady dole takové moje malé miminko. Dívej, jaké má malinké očička. A tady mu udělám mini dudlíček. A to miminko mám s taťkou a s mamkou. Jednou ho budu mít. Mám ten obrázek úplně krásný. Jo a ještě mám doma papouška, ale toho se mi už nechtělo barvit. Davídek (4)

Kde vidíš město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?
Chtěla bych mít v budoucnu miminko. Půjdeme od Billy a od Penny, však víš. Babička bude bydlet v šestém patře a my v přízemí tak jak doteď. Tady na obrázku mám to svoje miminko a bude se jmenovat Natálka. Nikolka (5)

Zlín je Město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by ho podle vás mohlo ještě podpořit?
Dle našeho názoru by město Zlín mohlo hodně podpořit dodatečné propojení cyklostezek napříč okolními vesnicemi, které jsou v blízkosti Zlína. Co se týče sportovního vyžití jak pro dospělé, tak děti, Zlín na tom určitě není špatně. Velká škoda ale je, že jsou mnohá hřiště v dezolátním stavu a nejsou udržovaná. Tudíž jsou možným nebezpečím pro nejmenší, ale ani dospělým není příjemné šlapat po odpadcích a rozbitých střepech nebo hrát volejbal se sítí, která nejde vytáhnout. Dále je sice město Zlín vyhlášeno jako město studentů, ale pro spoustu mladých lidí zde není mnoho možností, kam se jít večer bavit. (Paní učitelky Peťa a Míša)

Co byste rozhodně ukázala někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
Během posledních měsíců Zlín velmi kulturně ožil. Město připravuje spoustu akcí, které jistě stojí za návštěvu. Každopádně my máme jednoznačně v oblibě ZOO, která opravdu stojí za to. ZOO je podle nás jedinečná svou rozlohou, velkými vybudovanými výběhy pro zvířata a smysluplným uspořádáním. (Paní učitelky Peťa a Míša)