NTD_1423

Zuzana Kubíčková

40. týden

3.–9. října

Čtyřicátý týden zaznamenala Zuzana Kubíčková z Mojí dílny. Spolu s kolegyní Terezou provozují výtvarnou dílnu, kde pořádají jednorázové i semestrální kurzy pro děti, dospělé i seniory. Moje dílna vznikla v roce 2014 a nyní si zde můžete vybrat z řady keramických kurzů a vzniká tady také autorská keramika s názvem Z Dílny.

700_zlata

„Zlín je čistý, vkusný, zelený, akční. Je dost malý na to, abychom kamkoliv došli pěšky a dost velký na to, aby se tady dalo podnikat, kulturně i sportovně žít.“

Kde jste tento týden byla? Co jste navštívila?
Začátky pracovních týdnů jsou pro mě vždy nadupané prací. Kromě chodu Mojí dílny vedu dvěma firmám marketing. V pondělky cestuji do Olomouce, kde sídlí přírodní kosmetika Caltha, úterní cesty vedou do vsetínské firmy Ellipse. Oba kraje mám moc ráda a tyhle pracovní cesty si užívám. Zbytek týdne pak trávím doma ve Zlíně.

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?
Bylo to rozhodně babí léto, teplé slunce, barevné podzimní listí. Zlín je krásné město a v jarním a podzimním období to platí dvojnásob.

Co Vám udělalo tento týden radost?
Kromě počasí to bylo dílenské pracovní tempo a návštěvnost našich výtvarných kurzů, Nejužší obsluha dílny jsou dvě ženy, já a kolegyně Tereza. A jak to u křehkého pohlaví bývá, pracovní morálka je kolísavá a to nejen z podstaty ženství, ale v mém případě také díky mateřství. A tento týden si to skvěle sedlo, práce odsýpala a kurzy se plnily. Za devět let vedení výtvarné dílny jsem si zvykla na fakt, že období, kdy lidé místa na kurzech kupují a kdy ne, mají nejrůznější důvody, které nejsem vždy schopná odhalit. Tak tento týden byly vesmírné vlivy kladné 🙂

Prožila jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
Intenzivní pozitivní zážitek jsem prožila při nedělní návštěvě lesního hřbitova, kam jsme si s dcerkou udělaly návštěvu za babičkou. To místo mě vždy dojme. Jeho stará zákoutí, malé neudržované hroby, vzrostlé stromy. Je to krásné místo k návštěvě i k odpočinku. I dcera to tady miluje.
Intenzivní negativní zážitek prožívám v dopravních zácpách, když nevhodně zvolím časy příjezdů nebo odjezdů z nebo do Zlína.

Objevila jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?
Ano, byla jsem pozvána do showroomu Živého Zlína na zámku. Výroční zlínské výrobky jsem znala z videí a fotografií, ale naživo je to mnohem lepší. Showroom je krásný a vtipně malinký.

Proč je Zlín skvělé místo?
Naprosto si užívám fakt, že neustále potkávám známé tváře. Narodila jsem se ve Zlíně, vyrůstala i studovala. Mám tady spoustu známých a kamarádů a díky tomu se tady cítím doma.
Zlín je čistý, vkusný, zelený, akční. Je dost malý na to, abychom kamkoliv došli pěšky a dost velký na to, aby se tady dalo podnikat, kulturně i sportovně žít. Okolí je zelené a vždy jste kousek od lesa.  Mohu Zlín srovnat s jinými místy a městy, ve kterých jsem žila, a jasně před nimi vede.

Doplňte: Město Zlín je můj domov a krásné místo pro život.

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?
Dopravní infrastruktura. Jedna hlavní třída skrz centrum je velký nedostatek, který všichni pociťujeme.

Co byste rozhodně ukázala někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
21. budovu a výhledy z ní na naše zelené město.

Zpět na Živou kroniku města Zlína

Jaký byl tento týden v dílně?
Moje dílna je výtvarná dílna, která pořádá jednorázové i semestrální kurzy pro děti, dospělé i seniory. Vznikla v roce 2014 a od té doby se hodně věcí změnilo. Na začátku byly naše kurzy velice pestré, co se týká škály výtvarných technik. Nyní se soustředíme hlavně na keramiku. Vedeme řadu keramických kurzů a s kolegyní Terezou, která je provozní dílny a lektorka, také vyrábíme vlastní keramiku pod názvem Z Dílny. Zlíňané si nás pamatují na adrese Tř. Tomáše Bati pod katastrálním úřadem, kde sídlila Moje dílna – výtvarná dílna a kavárna. Nyní sídlíme v domě Drofa na Zálešné I. Prostor jsme si nazvaly Naše dílna a sídlíme v něm s Klubem podnikatelek ze Zlínska. Jsme vzdělávací a výtvarný prostor. Kávu vám na akci uvaříme, ale nejsme již veřejně přístupnou kavárnou. Máme otevřeno jen na akce a kurzy. A od toho se odvíjí i celý náš pracovní týden.
Pondělní dopoledne patří Klubu podnikatelek, který zde pořádá akce a školení pro své členky a širokou veřejnost.
Odpoledne a večer pak patří tradičně kurzům. V pondělí je to Keramika pro dospělé. Ženy přicházejí ztvárňovat své představy, vyrábět užitkovou keramiku a odpočinout si od každodennosti.
Jsem šťastná, že už se po lockdownech můžeme volně setkávat ve skupinách a tvořit. Tak moc nám to všem chybělo. Pro Moji dílnu bylo toto období téměř likvidační.
Úterní dopoledne patří opět Klubu podnikatelek a odpoledne začínají keramické kurzy. Úterky jsou pro nás nejvytíženějším dnem v týdnu. Vedeme dva keramické kurzy pro děti, jeden pro začátečníky, druhý pro pokročilejší děti. Tento školní rok jsme po mnoha letech zaznamenaly významnou změnu, kurzy se nenaplnily. Překvapilo nás to hlavně proto, že kurzy pro dospělé se naplnily úspěšněji než minulý rok. U dětí je to naopak. Je možné, že by rodiče šetřili rodinný rozpočet na aktivitách pro děti?
Po keramice pro děti máme v úterky ještě semestrální kurz keramiky pro dospělé. Obdobu pondělního kurzu, jen s jinou skupinkou.
V zadní místnosti mezitím běží kurz točení na kruhu. V dílně je k dispozici jeden hrnčířský kurz, na kterém probíhají individuální kurzy hrnčířství, tedy jeden lektor školí jednoho studenta.
Středeční dopoledne v dílně pokračuje keramika, tentokrát pro dospělé a seniory. Akce tradičně se skvělou atmosférou, bujarým smíchem a velice suchým humorem. Tato skupinka se do dnešní podoby brousí již řadu let a jsou skvělá parta. V dílně vznikají i nová přátelství.
Ve středu odpoledne pak přicházejí rodiče s dětmi a lektorka Tereza vede kurz keramiky pro tyto dvojice. Je zajímavé sledovat, jak rozdílně rodiče ke svým dětem přistupují. Tento kurz keramiky má za cíl vytvořit prostor pro nerušenou kreativní práci tandemu jednoho rodiče a jednoho dítěte. Některé dvojice tvoří společně, některé zvlášť, někdy plní dítě roli hlavního manažera projektu, někdy jen pomáhá ztvárnit vizi rodiče.
Čtvrtky jsme si s Terezou vyhradily pro práci na naší keramice. Dnes točíme na kruhu a glazujeme již přežahlé výrobky z dřívějších týdnů. Čtvrtky jsou vrcholem našeho týdne, práce na keramice nás baví a kreativně se v ní vyřádíme.
Ve vedlejší místnosti probíhá druhá část kurzu točení na kruhu – obtáčení, výroba uch a dekorování.
V páteční dopoledne mívají v dílně podnikatelky svá setkání a workshopy. Tento pátek není výjimkou. Večer se koná keramický workshop na výrobu a dekoraci kalíšků z ruky, tedy bez použití kruhu, podle šablon a forem.

A dílenský týden je u konce. Dílnou prošlo mnoho studentů a vytvořilo mnoho děl. A tak to máme rády. Přejeme si, abychom se už vždy mohli setkávat u kreativní činnosti, kdykoliv, kdekoliv, bez omezení a strachu z epidemie.