Martina Hniličková
46. týden
14.–20. listopadu
Šestačtyřicátý týden zaznamenala ředitelka ZUŠ Zlín Martina Hniličková. Kromě vedení ZUŠ učí také na Gymnáziu a Jazykové škole Zlín, je předsedkyní spolku ZUŠKA?ZUŠKA! a Krajské umělecké rady ZUŠ ZK. Je ale také nadšenou členkou Porsche Classic Clubu ČR a spolupořadatelkou zlínských srazů Porsche. Miluje také psy, kulturu, historii, ale i lyžování, turistiku a cestování, zejména pak po Itálii. Přečtěte si Živou kroniku rodilé Zlíňačky Martiny Hniličkové.
„Město Zlín je mladé, zelené, bezpečné, upravené a moje.“
Kde jste tento týden byla? Co jste navštívila?
Byť ráda cestuji, tento týden byl ryze pracovní. Takže – škola, druhá škola , uprostřed týdne po Hudebním večeru (třetím v tomto školním roce) sklénečka vínka ve Sklípku u Tomáše.
Ve čtvrtek 17. listopadu jsem, přestože byl svátek, povzbudila naše žáky na pietním aktu na náměstí, kde zpívali a hráli. Pak návštěva babičky v nemocnici, dědy v domově seniorů. Bohužel jsem nestihla koncert Filharmonie Bohuslava Martinů v Kongresovém centru, ani koncert v Alternativě.
Sobota – nákup posledních vánočních dárků. Začínám totiž brzo, už v září. Nemám ráda shánění věcí na poslední chvíli. Neděle – návštěva u rodičů. A přece jedna výjimečná věc – v sobotu se kolegovi narodila dcera Amálka.
Co vám během týdne utkvělo v hlavě?
Focení na schodech k devadesátému výročí naší Základní umělecké školy Zlín.
Co vám tento týden udělalo radost?
Moje práce. Můžeme učit živé děti a vidím (slyším) hmatatelné výsledky naší práce. Také mi udělala radost výstava výtvarného oboru, hudební večer a noc divadel. Za uplynulý týden i Noc dušiček, Kytarový Hujer či průvod Martínků městem.
Šťastnou mě dělá také stále více vánoční atmosféra v naší škole. Cítíte ji, když procházíte chodbou, na níž právě probíhá výstava Máme rádi knížky a z učeben znějí nástroje, zpěv (stále více směřující k vánoční tématice), v dramaťáku pak zaslechnete úryvky z Čechova a hudba z tanečního sálu vás ladí na prosincový vánoční koncert.
Prožila jste v souvislosti s městem intenzivní zážitek?
Projekt Malí velcí filharmonici. Je to žáků dvaadvaceti základních uměleckých škol Zlínského kraje a profesionálních muzikantů Filharmonie Bohuslava Martinů na společném koncertě. Dohromady jde o osmdesátičlenný orchestr a čtyřicetičlenný sbor pod dirigentským vedením Tomáše Netopila. V jejich podání jsme si v Kongresovém centru užili výběr z Carminy burany. Mládí – nadšení – profesionalita – úžasné naše děti – hrdost – dojetí.
Objevila jste tento týden nějaké nové místo ve Zlíně?
Tento týden ne. Ale dříve mě velmi příjemně překvapil prostor Galerie Desítka a výhled z ní.
Proč je Zlín skvělé místo?
Nejlepší školství v České republice, je blízko do přírody, má skvělou filharmonii i divadlo a také nádherné kvetoucí osázené plochy v centru. Jeho předností je také bezpečnost a ojedinělá architektura.
Město Zlín je… mladé, zelené, bezpečné, upravené, moje.
Kde vidíte Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?
Myslím, že se příliš nezmění vzhledem (což není ku škodě). Zlín má výhodu upraveného a čistého vzhledu. Možná se opraví náměstí, snad se vyřeší torzo bývalého soudu a dálnice bude blíže. Ale mám obavu z vylidňování a odchodu mladých lidí.
Zlín je město perspektivní, co by jeho rozvoj mohlo ještě podpořit?
Vyřešení dopravní infrastruktury – obchvat města a návaznost na dálnici, nové nádraží – vlakové vás dnes dostane zpět snad až do prvorepublikového Zlína. Pomoci by mohlo i jiné vnímání Zlína z centra, ne jako vzdálené moravské příhraničí.
Co byste ukázala někomu, kdo přijede do Zlína poprvé a vůbec to tu nezná?
Památku s výhledem – Baťův památník, popřípadě Galerie Desítku, Kongresové centrum (spojila bych to s koncertem Filharmonie Bohuslava Martinů), výšlap na Bistro na Kudlově, kde se příjemně nakrmíme. V okolí pak hrad Lukov, ZOO Lešná nebo Jelínkovo muzeum s ochutnávkou a na víno do Sklípku u Tomáše. A samozřejmě do Základní umělecké školy Zlín – do památkově chráněné budovy Malá scéna na koncert, výstavu nebo divadelní představení v podání našich žáků. 😊