IMG_20220429_183336

Florbalový klub Zlín Lions

50. týden

12.–18. prosince

Jeden z posledních týdnů výročního roku zaznamenal Jan Krkoška z florbalového klubu Zlín Lions. Náš kronikář se věnuje florbalu více než 25 let a byl u začátků klubu Panthers Otrokovice a tři sezóny působil v nejvyšší soutěž v Česku jako aktivní hráč. Vždy měl snahu posouvat florbal ve Zlínském kraji a po konci aktivní kariéry založil s kamarády klub Zlín Lions. Nyní působí jako člen Výkonného výboru a florbal je pro něj koníčkem i profesí, pracuje jako sekretář klubu. Za osm let se podařilo vybudovat stabilní florbalový klub, který se účastní ligových soutěží všech kategorií u kluků a tří u holek. Aktuálně se florbalu věnuje 360 aktivních členů, téměř 30 trenérů a dva zaměstnanci. Zlín Lions jsou největším florbalovým klubem v kraji, který se věnuje především rozvoji mládeže zlínských dětí.

700_zlata

„Město Zlín je místem se silným propojením nedávné historie a současnosti, které ovšem nesmí usnout na vavřínech.

Pondělí
Máme za sebou další hrací víkend, hned několik kategorií odehrálo svá utkání. Připravujeme reporty na web a sociální sítě. Dnes také odchází newsletter pro rodiče Lvíčat, informujeme o důležitých bodech ke konci roku a předáváme speciální nabídku klubového partnera pro členy, aby to měl Ježíšek jednodušší. Následuje klasické kolečko s vyúčtováním domácích turnajů a utkání, ve Zlíně hrálo mužské béčko a další dvě kola celostátní soutěže má za sebou i juniorka. Výsledky všech kategorií nám přináší radost a vlívají energii na startu nového týdne. V klubové kanceláři nás také čeká předvánoční úklid. Jsme chlapi, takže dnes to nedáme, ale zítra se na to určitě vrhneme! Mrkneme na nástěnku s úkoly, termín úklidu přepisujeme na 13. 12. a aktualizujeme v Trello.

Úterý
Tradiční akcí ke konci roku je vzájemné předvánoční utkání hráčů a rodičů, s trenéry probíráme a chystáme program. Taky se blíží termín pro podání žádosti o dotaci z Národní Sportovní Agentury, pracuji na tom a blížím se ke zdárnému konci. Občas se stane, že někdo ze soupeřů potřebuje přesunout termín domácího utkání nebo turnaje, tak to proberu s trenéry a jelikož dbáme na dobré vztahy se soupeři, potvrzuji jim souhlasem změny. Kolega odjíždí do Velkého Ořechova, kde pro místní děti pořádáme celoroční florbalový kroužek. A já se vrhnu na úklid. No jo, jenže ještě mám udělat to a tamto…Pohled na nástěnku a změna termínu, Trello aktualizováno. Blíží se čas tréninku našich nejmladších Lvíčat, trénink předpřípravky je vždy balzámem na duši, radost z pohybu těch nejmenších neskutečně nabíjí energií. Dnes mě čeká ještě jednání regionálního Výkonného výboru Českého florbalu, cesta do Brna a zpět. Pohled z okna a silné sněžení mě lehce rozhodí a nasucho polknu. Svedu neúčast na nachlazení? Ne ne, čeká nás spousta důležitých bodů k vyřešení, prostě vyrazím dřív. Domů se vracím až kolem desáté hodiny večerní, pusa ženě, dětem a jdeme spát.

Středa
Středa je asi nejméně oblíbeným dnem, do víkendu daleko a je potřeba nachystat vše pro domácí utkání. Obepisuju tradiční pořadatele a ptám se na dostupnost, nachystám výsledkový servis a odměnu pro rozhodčí, zkontroluju objednávku haly a aktualizuju notebooky. Daří se tak napůl, snad nezůstane černý Petr na mě a nebudu muset doma pronést obligátní: „musím v sobotu na halu.“ Juniorka má hrát v neděli v Náchodě, jenže spousta hráčů je nemocných, tak řešíme se soupeřem přesun utkání a ruším dopravu autobusem. Taky se nám ze Švýcarska vrací Kuba Vít, první Lev, který si vyzkoušel zahraniční angažmá. Už o víkendu by chtěl hrát za nás, takže dotaz na matriku Českého florbalu, slečna tradičně nepříliš ochotná, nikam jsme se neposunuli a čekáme. Taky je potřeba vyřídit objednávky z fanshopu, kolega markeťák se o to postará. Odpoledne nás čeká ukázkový trénink na jedné ze zlínských škol, dětem předvedeme, jak takový běžný trénink ve Zlín Lions vypadá. Opět se nabijeme pozitivní energií, děti florbal baví, je to prostě sport pro kohokoliv. Po cestě zpět se zastavíme u potenciálního partnera, představíme mu klubovou vizi a naše cíle. Lehce si pobrečíme nad nelehkou budoucností, která ale čeká všechny sportovní kluby. Dnes ještě trénink přípravky, z pozice rodiče má ta účast na tréninku jiný efekt. Nezapomněl jsem dnes na něco? Jo, úklid, tušíte správně, v Trello posunuto.

Čtvrtek
Den začínáme informací z Českého florbalu, na víkend je málo rozhodčích, takže si na domácí turnaj mladších žáků musíme sehnat arbitry sami. Nastupuje tvrdé vyjednávání a přesvědčování klubových rozhodčích, nějak to prostě uděláme. Mimo to je potřeba připravit PF, vymýšlíme, připravujeme a předáváme podklady na grafika. A jelikož se Ježíšek blíží, nové předměty s klubovou tématikou už by měly dorazit. Zjišťujeme, kde je chyba. Netrpělivost vyvažuje informace, že balík je na cestě, zítra dorazí, ufff, stíháme. Současně musíme aktualizovat fanshop na webu, fotky máme, texty taky. Ohlašuje se návštěva, předseda ze spřátelených Panthers Otrokovice. Dáme kafe, povykládáme si novinky a pak řešíme, jak prohloubit spolupráci. Klukům se v Superlize nedaří a my potřebujeme, aby v regionu nejvyšší soutěž mužů zůstala. Dnes to celé nevymyslíme, ale základ máme, teď to ještě realizovat. Čtvrteční den utekl rychle, je potřeba být chvilku i doma s rodinkou, tak opouštíme kancelář neuklizenou.

Pátek
Probudím se a první, co mi blikne hlavou: úklid! Sakra, příští týden si začnou chodit rodiče pro nápovědu od Ježíška, uklidit musíme! Nadzvukovou rychlostí se do toho pouštíme a v rekordním čase máme hotovo, aféra tohoto týdne má šťastný konec. Vyzvedáváme balíky a pouštíme se do chystání, všechno roztřídit, nachystat hromádky, informovat rodiče… Úklid sice proběhl, ale v kanceláři to opět vypadá jak po výbuchu, všude spousta věcí. Uděláme si ale systém, abychom pak měli vydávání jednodušší. Následuje video se členy Výkonného výboru klubu, kde si řekneme o průběhu včerejší schůzky a zkusíme pospojovat myšlenky. Je to běh na dlouhou trať, nicméně se shodujeme, udržet Superligu v regionu je stěžejní. Konečně mažu z nástěnky úkol s úklidem kanceláře a místo toho zapisuju důležité body k dalšímu jednání. Víkend se blíží, ještě projít maily a dořešit resty.

Sobota
Ani o víkendu nebývá klid, hned po snídani mi volají z Uničova, že kvůli vysoké nemocnosti dnes nedorazí mužský tým na utkání Divize. Hovor trenérovi, informovat přes sítě potenciální diváky a s Českým florbalem vyřešit, zda se bude hrát jindy. Mezitím běží domácí turnaj mladších žáků, jako obvykle volám trenérům, zda vše klape. Klape, můžu jít na jarmark u nás v obci na vsi a užít si předvánoční čas.

Neděle
Doma dneska hrají dorostenci, opět telefonát s organizátory, dořešíme detaily a může se hrát. Včera jsem se díval na svůj oblíbený film Návrat do budoucnosti. A teď si tak připadám, píšu report o tom, co jsem dělal tento týden, který se bude číst v budoucnosti. Mrknu na postavený model auta DeLorean z Lega a jdu si pustit dvojku. 😊 A to je z pracovního týdne vše, konečně můžu vypnout a po filmu splnit domácí povinnosti, dřevo na topení se nepořeže samo. Večer ještě jeden telefonát ohledně mužské složky a zítra zpět do tradičního procesu.

Zpět na Živou kroniku města Zlína

Kde jste tento týden byl? Co jste navštívil?
Převážně v kanceláři, občas na hale, občas na cestách. Takový běžný týden sekretáře florbalového klubu.

Co Vám během tohoto týdne utkvělo v hlavě?
Že čas utíká neskutečně rychle. Musíme si vážit toho, že jsme zdraví, můžeme pracovat, a především že žijeme v určité formě blahobytu.

Co Vám udělalo tento týden radost?
Herní výsledky všech našich kategorií. Je vidět, že soustavná a nikdy nekončící práce přináší ovoce. A jak říká můj oblíbený zástupce jedné skotské palírny – všechno je to o vášni. Bez ní nejsou výsledky ani dobrý pocit.

Prožil jste v souvislosti s městem nějaký intenzivní zážitek?
Předvánoční Zlín je krásný. Nicméně nejvíce intenzivním zážitkem byla návštěva ruského kola u Obchodního domu Zlín s dětmi. Naštěstí jsem mohl celou dobu hledět do telefonu, a tak jsem tento zážitek přežil.

Objevil jste tento týden nějaké nové místo (místa) ve Zlíně?
Ač se to nezdá, naše město je neskutečně členité, každý den člověk může objevit zajímavý kout. Tradičně mě překvapují zákoutí baťových závodů. Jakožto amatérský fotograf oceňuju detaily i monstróznost celého areálu.

Proč je Zlín skvělé místo?
Protože je to naše město! 😊 I to je jeden z důvodů, proč má florbalový klub Zlín Lions v názvu nejdříve město. Ale vážně, když člověk jako já hodně cestuje, poznává spoustu zajímavých míst nejen v Česku. Zlín je ale unikátní, ač by se mnou v jedné nejmenované skupině na Facebooku nesouhlasili, Zlín je prostě krásné město. Nejen architekturou, ale také blízkostí přírody. V kterém jiném krajském městě uděláte pár kroků a jste v přirozeném lese?

Doplňte: Město Zlín je…místem se silným propojením nedávné historie a současnosti, které ovšem nesmí usnout na vavřínech.

Kde vidíte město Zlín za 10 let? Jak bude vypadat?
Těžká otázka. Jedna odpověď je přáním, druhá spíše střízlivá. Osobně bych si přál více různorodých restaurací, to mi ve Zlíně chybí a v jiným krajských městech je výběr daleko lepší. Když se budu věnovat své oblasti, tak se sportem je to u nás taky těžké, sportovišť není dostatek a především pro nás, halové sporty, je situace tragická. Nechci si stěžovat, jen by si krajské město zasloužilo sportovní halu mezinárodních parametrů. O tom se ale mluví už roky a stále se nic neděje. Stejně tak by se mohla zlepšit podpora klubů věnujících se sportování mládeže. Děti jsou přece budoucností našeho města…

Zlín je město perspektivní a rychle se rozvíjí, co by jeho rozvoj podle Vás mohlo ještě podpořit?
Upřímně, úplně nesouhlasím, myslím si, že nám ostatní krajská města v rozvoji utíkají. Ale věřím v lepší zítřky a rozvoj města je v rukou nás všech. Stěžováním si nic nezlepšíme, jen tvrdou každodenní prací můžeme budovat město, ve kterém naše děti budou chtít žít a rozvíjet i samy sebe.

Co byste rozhodně ukázal někomu, kdo přijede do Zlína úplně poprvé a vůbec to tady nezná?
Je toho spousta, každému návštěvníkovi jistě spadne brada z baťovských domků a dýchne na něj obrovský kus práce, který se v minulém století udělal. Pro děti jednoznačně Zoo Zlín, pro dospělé pak právě městská architektura. A samozřejmě bych návštěvníkům doporučil návštěvu domácího utkání některé z kategorií florbalistů Zlín Lions. 😊