ZLÍN ŽIJE: Nafukovací architektura, doboví zbrojnoši i virtuální realita, to je park Komenského!

ZLÍN ŽIJE: Nafukovací architektura, doboví zbrojnoši i virtuální realita, to je park Komenského!

Festival Zlín žije začíná již v pátek. Zlíňanům přinese čtyři multižánrové scény ve veřejném prostoru, pouliční umění i zážitkový program. Scéna v parku Komenského přivítá návštěvníky všechny tři dny festivalu, tedy od 24. do 26. června. Vyroste zde spousta stanovišť nejen pro děti, zahraje Franc Alpa i kapela Pro Tebe, večerní atmosféru doladí DJs a dojde i na flamenco a polní kuchyni. Festival Zlín žije je největší oslavou 700. výročí od první písemné zmínky o městě.

Park Komenského se stane Zlínem na jednom místě. Pódium obsadí talenty ze zlínských základních uměleckých škol, představí se známí lokální buskeři a publikum rozohní fantastické tanečnice flamenca s fenomenálním kytarovým doprovodem,“ popsala manažerka oslav, Jana Kubáčová. Těšte se ale také na stálice zlínské hudební scény rozmanitých žánrů, jako je Jack‘s Band nebo kapela Franc Alpa. Večer se parku zmocní DJs na scéně u Pštrosa.

Mimo hudební scénu nabídne program v parku také řadu prezentací, workshopů i stanovišť – nejmenší návštěvníky zaujme hravé tvoření v dílně, kterou připravují Hravé ruce a také výroba hudebního nástroje s Muzihrátkami. Skauti vás naučí vázat speciální uzly a společně se sbalíte do batohu na velkou výpravu. Návštěvníci si užijí také zvětšeniny deskových her s Inspirací Zlín. Úchvatnou vizuální podívanou nabídne Nanostruktura – unikátní, znovupoužitelná nafukovací konstrukce o průměru deset a půl metru, která upoutá netradičním vzhledem a přináší zcela nový zážitek z trojrozměrného prostoru. Tvar tohoto nafukovacího objektu je inspirovaný snímky z elektronového mikroskopu.  Hvězdárna z Valašského Meziříčí pak přiveze do parku dalekohledy a nabídne meziplanetární zážitek. 

Nechybí samozřejmě ani lokální tvůrci a značky. Jak je jasné, boty a Zlín k sobě neoddělitelně patří. Ve stánku firmy Vasky si veřejnost navrhne svůj vlastní pár a podívá se, jak se boty vyrábí s použitím virtuální reality. Zájemci si naprogramují ozoboty offline pomocí fixů s Czechitas a zatipují si, kterou ze zobrazených tváří vytvořila umělá inteligence a která je skutečná. Se Scio školou si pak vyzkoušíte práci s 3D tiskárnou. Zajímavý workshop, který vás teleportuje do kouzelného světa, přinese Filmový uzel. Vytvoříte si krátký animovaný snímek technikou stop motion animace. 

Během festivalu vznikne také jedinečná zlínská látka. U zámku a v parku Komenského bude připravena instalace, kam návštěvníci festivalu pomocí textilních technik vyjádří jakýmkoliv způsobem svůj vztah k městu Zlínu, případně nějakou emoci či vzpomínku s ním spojenou. Z takto vytvořené látky pak vzniknou ve studiu SUTU unikátní předměty. 

FESTIVALOVÉ TIPY 

Spolek Von Macenau v neděli v parku rozbalí polní kuchyni. Nebude chybět ani ochutnávka z kotle, pece nebo udírny a ukázka boje rakousko-uherské armády.

Strážníci Městské policie Zlín ukáží technické vybavení a pro zájemce protiúderový oblek s přilbou a protiúderový štít. Nejmenší návštěvníky potěší dětská policejní auta a drobné dárky. Dojde také na komentované ukázky kynologického výcviku nebo odrazení opakovaného útoku agresivního pachatele. Součástí ukázek bude také vyhledání skrytého pachatele a jeho zadržení.