ZLÍN ŽIJE: Začínáme sbírat vaše vzkazy budoucím generacím

ZLÍN ŽIJE: Začínáme sbírat vaše vzkazy budoucím generacím

Každý obyvatel města se od středy může zapojit do historicko-archivačního happeningu, který je součástí festivalu Zlín žije. Sběr vzkazů probíhá v přízemí Obchodního domu. Získaná poselství poputují v zapečetěné schránce za účasti primátora města do věže místního kostela, kde vyčkají sto let na své znovuotevření.

Budoucím obyvatelům mohou zájemci zanechat vlastní originální vzkaz, obrázek, otisk, text či jinou písemnou stopu. Tím společně vyšlou zprávu o tom, jací byli Zlíňané v roce 2022, když oslavovali 700 let od první písemné zmínky o svém městě. Sběr vzkazů probíhá na kontaktním místě v přízemí pasáže Obchodního domu Zlín, a to od středy 22. června do pátku 24. června vždy mezi 14. a 19. hodinou a v sobotu 25. června od 10 do 16 hodin.

V sobotu ve večerních hodinách, před světovou premiérou skladby pro Zlín z pera Tomáše Illeho, budou všechny vzkazy zapečetěny do měděné kapsle. Tu uloží samotný primátor města Zlína, pan Jiří Korec, ve věži kostela sv. Filipa a Jakuba jako poselství pro budoucí generace.

Proč jsem napsal vzkaz příštím generacím? Chci namotivovat Zlíňany, kteří kapsli za sto let otevřou, aby se nevzdali a dělali ze Zlína lepší místo. Stejně jako my dnes. Zároveň jsem se pokusil zaznamenat dnešní podobu města,“ popsal svou motivaci Michal Janota, který vhodil do zapečetěné schránky svůj vzkaz jako vůbec první, a to hned ve středu odpoledne.

Vyslání vzkazu příštím generacím je součástí festivalu Zlín žije, který proběhne v termínu od 24. do 26. června. Celý Zlín ožije díky čtyřem scénám a více než pěti stům účinkujícím. Nebudou chybět Tata Bojs, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Zrní, Franc Alpa, Harafica a řada dalších skupin nejrůznějších žánrů. Zážitkový program přinese interaktivní stanoviště pro děti i dospělé, DJs i kouzelný zámek. Vstup na veškeré scény je zdarma. Festival pořádá město Zlín při příležitosti oslav 700 let od první písemné zmínky o městě, přičemž část programu organizačně zaštiťuje Živý Zlín – kulturní a kreativní centrum a Agentura Velryba.